nasze media Mały Gość 1/2025

PAP/k

dodane 08.10.2007 15:12

Neandertalczycy na Syberii

Najnowsze badania DNA dowodzą, że neandertalczycy, zawędrowali aż do południowej Syberii.

Zespół genetyków pod kierunkiem Svante Paabo z Instytutu Maxa Plancka w Lipsku w Niemczech dokonał badania DNA pobranego z kości znalezionych w jaskini Okładnikow w Górach Ałtaj na południu Syberii.

Kości te już wcześniej datowano na 30-38 tys. lat. Przez długi czas nie było jednak wiadomo, czy należały one do neandertalczyka. Obecne analizy dowodzą, że były to jednak kości neandertalczyka.

Dotychczas archeolodzy mieli dowody na to, że neandertalczycy dotarli jedynie na tereny dzisiejszego Uzbekistanu. Świadczyła o tym czaszka znaleziona w jaskini Teszik-Tasz na południowym wschodzie kraju.

Neandertalczycy żyli na większości obszaru Europy, w części Azji i na Bliskim Wschodzie pomiędzy 250 tys. a 30 tys. lat temu.

Bardzo długo trwały wśród naukowców dyskusje, czy neandertalczyków należy traktować jako przodków człowieka, czy też jako poboczną, wygasłą linię ewolucyjną.

Obecnie akceptuje się raczej hipotezę, że neandertalczyk nie był bezpośrednim przodkiem dzisiejszego człowieka, ale osobnym, rozumnym gatunkiem ludzkim.

« 1 »