W każdą niedzielę w świętokrzyskim klasztornym kościele Trójcy Świętej ojcowie, bracia i nowicjusze oblaci śpiewają w zabytkowych zakonnych stallach uroczyste nieszpory, tak jak to czynili przed wiekami w tym miejscu benedyktyni.
Stalle to zdobne ławy z wysokimi oparciami.
Do wspólnej modlitwy zaproszeni są wszyscy wierni.
W ten sposób oblaci pragną dziękować Bogu za to, co podczas uroczystego zakończenia uroczystości milenijnych życia monastycznego na Świętym Krzyżu zostało im dane, i za dobro, które przez nich było dokonane.
Wspólnota ojców, braci i nowicjuszy z naszego klasztoru zaprasza wszystkich wiernych w każdą niedzielę na uroczyste nieszpory do naszego sanktuarium bezpośrednio po południowej Mszy świętej
Sanktuarium świętokrzyskie jest najstarsze w Polsce i znajduje się w Górach Świętokrzyskich niemal na szczycie góry zwanej Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m. Odległe jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.
Do czasu obrony Jasnej Góry przed Szwedami było to główne miejsce pielgrzymkowe w Polsce. Według tradycji benedyktyńskiej, powtórzonej przez Jana Długosza, pierwszy kościół (rotundę) wzniosła tam Dąbrówka, natomiast opactwo benedyktyńskie miał założyć Bolesław Chrobry w 1006 r.
Z kolei relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego, według legendy, podarował klasztorowi w XII w. św. Emeryk, syn św. Stefana I, króla węgierskiego.