Osiem polskich nadmorskich plaż, zostało w tym roku wyróżnionych znakiem "Błękitnej Flagi" przyznawanym przez międzynarodowe jury.
"Błękitną Flagą" wyróżniane są kąpieliska na całym świecie spełniające najwyższe kryteria w kilku kategoriach, m.in. jakości wody i bezpieczeństwa. Znak przyznawany jest tylko na jeden sezon.
Plaża ze znakiem "Błękitnej Flagi" nie może być zanieczyszczona ściekami przemysłowymi i komunalnymi, teren kąpieliska musi być utrzymywany w czystości, powinny być tam kosze na śmieci i pojemniki do selektywnej zbiórki surowców wtórnych.
Warunkiem przyznania znaku są także toalety, w tym dla osób niepełnosprawnych. Na plażę z "Błękitną Flagą" nie wolno wjeżdżać pojazdami, obozować i wprowadzać zwierząt. Kąpielisko musi być także strzeżone oraz wyposażone w środki pierwszej pomocy i źródło wody pitnej.
"Błękitna Flaga" jest międzynarodowym programem Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej, pozarządowej organizacji ekologicznej z siedzibą w Danii, utworzonej w 1981 roku. W 2006 roku ekskluzywne wyróżnienie "Błękitnej Flagi" przyznano 3187 obiektom na całym świecie, w tym 2549 kąpieliskom i 638 przystaniom jachtowym w 36 krajach w Europie, Republice Południowej Afryki, Maroku, Kanadzie, Nowej Zelandii i na Karaibach. EPR