11 maja mamy pierwszą "oficjalną" okazję... by nie śmiecić.
Pomysł obchodów pierwszego Dnia Bez Śmiecenia narodził się wśród młodzieży, reprezentującej kilkanaście krajów Europy, na międzynarodowym spotkaniu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”.
Zamiast tysięcy plakatów i ulotek, kilkadziesiąt tysięcy osób otrzy sma internetową kartkę - tak organizatorzy akcji chcą propagować m.in. selektywną zbiórkę śmieci.
Każdego roku Polska wytwarza prawie 4 tys. ton odpadów opakowaniowych, z których dałoby się ułożyć linię o długości 3,5 tysiąca kilometrów. Poza nimi produkujemy odpady komunalne, niebezpieczne, odpady z budów i remontów i wiele innych.
„Śmiecimy każdego dnia – musimy zatem wiedzieć, jak robić to świadomie i z głową” – mówią organizatorzy akcj.
Segregowanie odpadów wciąż jest nam obce. Polacy pozyskują rocznie zaledwie ok. czterech kilogramów odpadów na mieszkańca, podczas gdy w Czechach jest to 19 kg, a w Niemczech nawet 76 kg.
11 maja w Polsce odbędą się liczne kampanie informacyjne, pokazy spotów promujących segregowanie śmieci oraz konkursy związane z tematyką ochrony środowiska.
Informacje o Dniu Śmiecenia rozesłane zostaną do kilkudziesięciu tysięcy internautów za pomocą specjalnej kartki internetowej.
Ma ona dwa zadania – po pierwsze zachęcić do kliknięcia i zapoznania się ze stroną akcji (www.dzienbezsmiecenia.pl), a po drugie rozpowszechnić akcję wśród znajomych, współpracowników czy krewnych.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: http://www.dzienbezsmiecenia.pl. Zawarte na niej treści, adresowane do różnych grup odbiorców w przystępny sposób wskazują na istotę selektywnej zbiórki i sposoby jej prowadzenia.
Organizatorzy apelują: śmieć z głową, czyli popieraj recykling i segreguj odpady!