Ok. 170 tys. tegorocznych maturzystów przystąpiło w czwartek rano do pisania egzaminu z geografii. Geografia jest najczęściej wybieranym przez maturzystów przedmiotem. Na drugim miejscu znalazła się wiedza o społeczeństwie (WOS), na trzecim biologia.
Chęć zdawania matury z geografii zadeklarowało 37 proc. tegorocznych maturzystów. Największą popularnością przedmiot ten cieszy się wśród uczniów techników - zdaje go aż 49 proc. z nich.
W liceach profilowanych i uzupełniających do egzaminu z geografii przystąpiło po 42 proc. maturzystów, w technikach uzupełniających - 40 proc., w liceach ogólnokształcących - 30 proc.
Pisemne egzaminy maturalne odbywają się przed i po południu - (rozpoczynają się o godzinie 9.00 i o 14.00). W turze popołudniowej przeprowadzane są egzaminy z przedmiotów rzadko wybieranych przez uczniów. W czwartek po południu ma miejsce egzamin z historii muzyki.
Zdawać go będzie 912 maturzystów, czyli ułamek procenta wszystkich abiturientów.
Największą popularnością historia muzyki cieszy się wśród maturzystów z liceów ogólnokształcących i szkół muzycznych.
Maturzyści zdają obowiązkowo trzy egzaminy pisemne: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy).
Muszą ponadto zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego - które przeprowadzane będą w szkołach przez pracujących w nich nauczycieli.
Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 460 tys. uczniów. Część pisemna nowej matury rozpoczęła się w piątek 4 maja, potrwa do 23 maja. Równolegle do niej trwa sesja ustnych egzaminów maturalnych, która zakończy się 31 maja.