W tym roku już po raz 38. na świecie i 18 w Polsce odbędą się obchody Światowego Dnia Ziemi. 22 kwietnia ponad 200 mln osób z 140 krajów weźmie udział tej corocznej, organizowanej wiosną, imprezie. Jej celem jest zwrócenie uwagi na ochronę środowiska.
Pierwszy Dzień Ziemi miał miejsce 22 kwietnia 1970 roku w USA, a jego idea narodziła się już rok wcześniej, podczas konferencji UNESCO poświęconej środowisku naturalnemu.
20 lat później, w 1990 r. Dzień Ziemi świętowano już na całym świecie, a także po raz pierwszy w Warszawie. W obchodach uczestniczyło 200 mln ludzi ze 140 krajów.
W okolicznościowych ulotkach apelowano o oszczędzanie wody, ratowanie lasów tropikalnych i ograniczenie emisji gazów wywołujących kwaśne deszcze. Towarzyszyły temu liczne spotkania, wykłady, dyskusje z udziałem polityków i działaczy ekologicznych, zajęcia plastyczne dla dzieci, koncerty oraz zabawy.
Każdego roku tematyka Dnia Ziemi poświęcona jest innemu problemowi. Do tej pory obejmowała takie zagadnienia, jak czysta woda i energia, ochrona drzew i lasów tropikalnych, czyste powietrze oraz ochrona ptaków.
Co roku organizowana też jest akcja "Drzewko za makulaturę".
W tym roku Dzień Ziemi w Polsce obchodzony będzie pod hasłem "Ziemia odzyskana" i poruszy przede wszystkim problem recyklingu i gospodarki odpadami. Organizatorzy uważają, że niedostateczna wiedza społeczeństwa na ten temat to jeden z najpoważniejszych problemów, trapiących nasz kraj.
Szczegółowe informacje, dotyczące poszczególnych imprez oraz obchodów Dni Ziemi w Polsce, można znaleźć na stronie internetowej: www.dzienziemi.org.pl.