Prawie pół miliona szóstoklasistów napisało swój pierwszy w życiu egzamin. Dzisiejszy test ma sprawdzić w jakim stopniu trzynastolatkowie opanowali umiejętność: pisania, czytania, wykorzystywania informacji, rozumowania i zastosowania wiedzy w praktyce. Uczniowie szkół podstawowych mieli na to dokładnie godzinę. - Egzamin przebiegł bez zakłóceń - poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Egzamin szóstoklasistów został przeprowadzony równocześnie w 13 tysiącach szkół podstawowych w Polsce. Uczniowie podchodzą do niego na zakończenie podstawówki od sześciu lat.
Warunkiem koniecznym do ukończenia szkoły jest samo uczestnictwo w egzaminie. Samego testu nie można nie zdać, ale od jego wyniku zależny o jakim gimnazjum może myśleć uczeń.
Sprawdzian rozpoczął się po godz. 9.00 i trwał 60 minut. Dla uczniów z dysfunkcjami (np. dysleksją) czas trwania sprawdzianu był przedłużony o 30 minut.
W zestawie pod nazwą 'W szkole' było 25 zadań. 20 z nich to zadania zamknięte - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Zadania odnosiły się m.in. do cytowanych tekstów: fragmentu 'Rekreacji Mikołajka' Sempego i Goscinnego, wiersza Haliny Szayerowej 'Ostatnia lekcja' czy hasła z wikipedii dotyczącego Komisji Edukacji Narodowej. Piszący sprawdzian musieli się wykazać także np. umiejętnością posługiwania się kalendarzem czy wskazywaniem kierunków na mapie.
Maksymalnie ze sprawdzianu można uzyskać 40 punktów (w ubiegłym roku średni wynik uzyskany przez szóstoklasistów to 25,3 punktu). Informacje o wynikach tegorocznego sprawdzianu uczniowie otrzymają pod koniec maja. Umieszczone będą one także na specjalnych zaświadczeniach wydawanych przez CKE, które szóstoklasiści otrzymają na koniec roku szkolnego wraz ze świadectwami.
Arkusz testu rozwiązywanego przez szóstoklasistów jest dostępny na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej www.cke.edu.pl.