nasze media Mały Gość 12/2024

PAP/k

dodane 30.03.2007 10:12

Pogańskie paleniska w Wielkopolsce

Prawdopodobne miejsce pogańskich rytuałów z czasów wczesnego średniowiecza odkryli archeolodzy w Wilanowie koło Grodziska Wielkopolskiego. Relikty prawie 30 palenisk odsłonili całkiem przypadkowo – szukając pozostałości wczesnobrązowych kurhanów.

Paleniska to jamy zagłębione w gruncie o rozmiarach od około 1,1-1,8 m (długość) do 0,8-1,3 m (szerokość), przy głębokości w przedziale 0,12-0,40 m. Posiadały one jednowarstwowe bruki kamienne, czasami dość regularne.

„Paleniska(...) z pewnością były wielokrotnie użytkowane. W prawie połowie z nich występowały kości zwierzęce – większość to szczątki zębów bydła. W pobliżu nie rozpoznano innych obiektów osadniczych z tego okresu” – mówi Andrzej Krzyszowski, archeolog z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu..

Krzyszowski wskazuje na prawdopodobne „rytualne”, obrzędowe przeznaczenie odkrytych palenisk. „Miejsce to mogło pełnić funkcję tzw. świętego gaju (...) – mówi archeolog. - U pogańskich Słowian były to obrzędy dotyczące zarówno odrodzenia sił przyrody, jak i poświęcone kultowi przodków lub też będące po prostu miejscem zebrań publicznych. Odbywały się one z reguły w wyodrębnionych miejscach kultu, przy świętych drzewach i źródłach, gdzie palono rytualne ogniska, odprawiając specjalne obrzędy, zapewne jednocześnie ucztując i śpiewając pieśni. Były one ważnym elementem życia ówczesnych społeczności słowiańskich” – dodaje.

Archeolodzy odkryli to miejsce przypadkowo – szukając w Łękach Małych (obecnie w obrębie gruntów wsi Wilanowo) pozostałości wczesnobrązowego cmentarzyska kurhanowego sprzed 3,6 tys. lat.

« 1 »