Polscy naukowcy prowadzący badania archeologiczne w egipskiej Sakkarze przygotowują do publikacji kolejne tomy opisujące ich odkrycia.
Odkryć dokonali po zachodniej stronie najstarszej piramidy świata należącej do faraona Dżesera.
"Archeologia tylko wtedy staje się prawdziwą nauką, kiedy efekty prac polowych publikowane są w postaci artykułów czy też obszernych monografii. Staramy się więc na bieżąco, obszernie przedstawiać efekty naszych prac - mówi prof. Karol Myśliwiec z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, kierownik polskiej misji archeologicznej w Sakkarze.
Sakkara jest położona na południe od Kairu i na zachód od Memfis. Nazwa pochodzi od Sokara (Sokarisa), bóstwa opiekującego się nekropolią.
W Sakkara znajduje się starożytna nekropolia nad miejscem pochówku królów najstarszych dynastii i dostojników państwowych. Możliwe, że na jej terenie pochowany był pierwszy znany król Egiptu Narmer.
Najsłynniejszym zabytkiem jest piramida Dżesera. Na terenie cmentarzyska znajdują się także pierwsze href=http://pl.wikipedia.org/wiki/Mastaba target=blank>mastaby oraz Serapeum (świątynia dedykowana bóstwu Serapisowi) założone przez Amenhotepa III.
W innych piramidach: Unisa, Pepi II, Teti i Merenra zostały odnalezione tzw. Teksty Piramid - zdobiący ściany zbiór hieroglificznych inskrypcji, opisujący podróże faraona po zaświatach i przemiany jego ducha.