W wieku 94 lat zmarł w paryskim szpitalu ojciec Piotr- Abbe Pierre, kapucyn, jeden z najbardziej znanych Francuzów.
Przez wszystkie lata swego życia Abbe Pierre angażował się w pomoc ubogim i zepchniętym na margines społeczny. Pomagł bezdomnym, byłym więźniom, psychicznie chorym, zarażonym AIDS. Za to swoje zaangażowanie był wielokrotnie odznaczany. Dwukrotnie jego kandydaturę przedstawiano do Pokojowej Nagrody Nobla."Decydujący dla jego wiarygodności był fakt, że prowadził bardzo ubogi styl życia i wszystkie wolne od zajęć chwile spędzał we wspólnotach Emmaus lub z ludźmi żyjącymi w slumsach.
Brat Piotr (Henry Groues) urodził się w 1912 r. w Lyonie w rodzinie przemysłowców. W wieku 19 lat wstąpił do zakonu kapucynów. W 1939 r. opuścił klasztor i został księdzem diecezjalnym w Grenoble. Podczas wojny walczył w ruchu oporu pod pseudonimem "abbé Pierre" (brat Piotr). W latach 1945-51 był gaullistowskim posłem do parlamentu. Jak wykazują badania opinii publicznej, abbé Pierre od 1993 r. jest najbardziej szanowanym obywatelem Francji.
Z jego inicjatywy w 1949 r powstała pierwsza wspólnota Emmaus dająca schronienie bezdomnym, a w cztery lata później pierwszy "azyl dla biednych". Od tego czasu bardzo szybko została rozbudowana szeroka sieć placówek, które zapewniają dach nad głową i utrzymanie bezdomnym oraz każdemu, kto z różnych powodów znalazł się poza nawiasem społeczeństwa. "Towarzyszy Emmaus" nie pyta się o przeszłość, rasę, narodowość, wyznanie, umożliwia się im natomiast życie z własnej pracy, polegającej m.in. na zbieraniu rzeczy niepotrzebnych innym, odnawianiu ich i sprzedawaniu - głoszą zasady wspólnoty. Zarobione w ten sposób pieniądze są źródłem ich utrzymania.
Wspólnota Emmaus skupia dziś ponad 350 grup w 42 krajach. Latem niektóre z nich zapraszają ochotników, którzy w zamian za jedzenie i mieszkanie pracują w czasie wakacji na rzecz miejscowych wspólnot. Pierwsza Wspólnota w Europie Środkowo-Wschodniej powstała w 1996 r. w Polsce, w Krążnicy Jarej koło Lublina.