nasze media Mały Gość 12/2024

PAP/k

dodane 15.09.2006 09:07

Festiwal nauki

Co się dzieje w naszej głowie, gdy śpimy? Czy zwierzęta mają poczucie humoru? Czy planetoidy uderzą w Ziemię? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznać można będzie podczas rozpoczynającego się w piątek w stolicy X Festiwalu Nauki. Ponad stu uczonych zorganizuje przeszło pół tysiąca imprez naukowych.

Festiwal potrwa w Warszawie 10 dni, zakończy się 24 września. (...)

Celem festiwalu, nazywanego "świętem polskiej nauki", jest przekazywanie wiedzy w sposób jak najciekawszy i jak najprostszy - tak, aby goście przekonali się, że zdobywanie wiedzy wcale nie musi być nudne i trudne. (...)

W festiwalu wezmą udział wszystkie najważniejsze wyższe uczelnie Warszawy - m.in. Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoła Główna Handlowa, Wojskowa Akademia Techniczna i Akademia Medyczna, a także naukowe instytuty, w tym placówki Polskiej Akademii Nauk.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się w piątek wieczorem na Uniwersytecie Warszawskim.

W trakcie festiwalu, będzie można dowiedzieć się dowiedzieć np: jak łamie się szyfry; w jaki sposób geny wpływają na barwę skóry oraz włosów i sierści u ssaków; jak działają umysły zwierząt; jak przebiegaja "uwodzenie" w świecie kwiatów i owadów.

Zaplanowano także pokazy robotów mobilnych, wycieczki z przewodnikiem do Ogrodu Botanicznego UW i Kliniki Koni SGGW, prezentacje wnętrz czołgów i wozów bojowych (na WAT) oraz obserwacje nieba przez teleskop pod opieką naukowców.

Jeden z najwybitniejszych polskich astrofizyków prof. Grzegorz Sitarski wygłosi wykład pt. "Być albo nie być, czyli o groźbie zderzeń planetoid z Ziemią".

Festiwalowe wykłady dotyczyć będą także dziejów Żydów warszawskich (zaplanowano też wycieczkę na cmentarz żydowski przy ulicy Okopowej, założonego w 1806 r.), zabaw i tradycyjnych gier sportowych Azji i Afryki, losów nieślubnych dzieci w Warszawie w XIX wieku oraz poezji w języku migowym.

Wielbicieli polskich seriali zainteresuje wykład pt. "Magda M. w krainie paragrafów, czyli prawo w serialach" na Uniwersytecie Warszawskim.

Muzeum Narodowe zaprezentuje m.in. pokaz sposobów preparowania mumii i wystawę starożytnych brązów chińskich ze zbiorów Chińskiego Muzeum Narodowego w Pekinie. Z kolei Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN zorganizuje w pałacu Jabłonnie "Szaloną noc badawczą - zwierzęta w dzień i w nocy". Profesorowie i młodzi badacze wprowadzą gości w tajniki poprawnego żywienia zwierząt.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronach internetowych: www.icm.edu.pl.


Festiwale Nauki organizowane są także m.in. w: Kielcach (1-24 września), Wrocławiu (14-21 września), Brwinowie (Rolniczy Festiwal Nauki, 14-17 września), Opolu (15-17 września), Olsztynie (15-16 września), Częstochowie (16 września), Zabrzu (16 września), Szczecinie i Koszalinie (16-24 września), Bydgoszczy (21-23 września), Legnica (5-6 października), Wałbrzychu (12-13 października), Jeleniej Górze (19-20 października) i Poznaniu (11-14 października).

« 1 »