Przeor Wspólnoty z Taizé, brat Alois zaprzeczył, jakoby w 1972 r. jego poprzednik, brat Roger został katolikiem.
Informację taką podał 5 września francuski dziennik "Le Monde". Brat Alosi wyjaśnił, że brat Roger otrzymał wówczas jedynie prawo do przyjmowania katolickiej Komunii św., ale nigdy jednak nie został formalnie katolikiem. Brat Roger był ochrzczony w Kościele ewangelicko-reformowanym.
Głos w tej sprawie zabrał m.in. emerytowany ordynariusz diecezji Autun, na której terytorium znajduje się Taizé, bp Raymond Séguy. Powiedział on że w 1972 r. jego poprzednik, bp Armand Le Bourgeois w swojej kaplicy przyjął od brata Rogera katolickie wyznanie wiary i udzielił mu Komunii św. "Brat Roger także w rozmowie ze mną potwierdził, że jest katolikiem. Gdy przyjeżdżał do Rzymu, często uczestniczył we Mszach św. w prywatnej kaplicy papieża i przyjmował Komunię św. Miał katolicki pogrzeb, któremu przewodniczył kard. Walter Kasper" - wylicza bp Séguy.
Brat Alois, następca brata Rogera, oświadczył jednak, że informacje o przejściu brata Roger na katolicyzm są "niedokładne". Wyjaśnił, że w 1972 r. w siedzibie biskupa Autun brat Roger "po prostu po raz pierwszy przyjął katolicką Komunię św." i nie była od niego wymagana "konwersja". "Brat Roger poszukiwał jedności z Kościołem katolickim”- podkreślił br. Alois., i dodał, że brat Roger nie chciał zrywać ze swym i korzeniami.
W jednej z wypowiedzi bp Séguy oświadczył, że brat Roger nie krył swego katolicyzmu, "ale też się z nim nie obnosił, żeby nie obciążać ekumenicznego (pojednawczego-przyp.-k) wymiaru Taizé".
Brat Roger był w komunii z Kościołem katolickim i dlatego podczas pogrzebu Jana Pawła II, mógł przyjąć Komunię św. z rąk kard. Josepha Ratzingera.
Bp Séguy przyznał: "Powiedziałem nie to, że brat Roger wyrzekł się protestantyzmu, lecz to, że w pełni podzielał wiarę katolicką, szczególnie w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii i kult maryjny. Zawsze, gdy mnie przyjmował, prowadził mnie w głąb swojej celi przed ikonę Matki Bożej i odmawiał ze mną po łacinie Ave Maria" - zaznaczył bp Séguy.
Brat Roger "chciał pracować na rzecz komunii wszystkich wyznań".