Trzy groby z pierwszego wieku naszej ery, biżuteria, oszczepy i włócznie - to efekt prac archeologicznych w Łętowicach k. Tarnowa.
Badania dobiegają końca. Wykopaliska prowadzono na terenie o powierzchni dwóch arów. Natrafiono na cmentarzysko, które jest jednym z nielicznych tego typu w dolinie Dunajca.
Tarnowscy archeolodzy zdobyli nową wiedzę na temat mieszkańców Małopolski żyjących w pierwszych latach po Chrystusie - powiedział archeolog Andrzej Szpunar z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Średnia wieku wynosiła ok. 40 lat, kilkunastoletni chłopcy byli już wojownikami o czym świadczą groty oszczepów w ich mogiłach. Znaleziono też szczątki kobiet z niemowlętami, co sugeruje zgony po porodzie z powodu braku higieny.
Tymczasem na jednej z posesji w Łętowicach w trakcie budowy kanalizacji natrafiono na naczynia gliniane. Tarnowscy archeolodzy starają się teraz o zgodę na przebadanie terenu. Jeśli potwierdzi się, że również tam są groby z I wieku, będzie to oznaczało, iż jedno z nielicznych cmentarzysk w dolinie Dunajca jest dwukrotnie większe niż początkowo zakładano.