nasze media Mały Gość 12/2024
dodane 21.06.2006 13:24

Oazowe teczki

Od wielu lat rekolekcjom oazowym towarzyszy teczka roku. Przeznaczona jest dla wszystkich grup rekolekcyjnych. Zawiera materiały precyzujące i pogłębiające temat pracy rocznej oraz materiały związane z realizacją rekolekcji oazowych.

W słowie wstępnym do teczki roku 2006 Moderator Generalny pisze:

Ubiegłoroczne przeżycia towarzyszące cierpieniom i śmierci Jana Pawła II oraz jego pogrzeb, który stał się manifestacją wiary w zmartwychwstanie, stały się głównym powodem wyboru tematu roku w formacji Ruchu Światło-Życie: "Pamięć i tożsamość".

Żadna społeczność nie przetrwa dłużej odcinając się od swoich korzeni, tracąc pamięć o ludziach i wydarzeniach, które ukształtowały jej tożsamość. Nasz Ruch może czuć się szczególnie wyróżniony. U jego źródeł stanęli dwa wielcy mężowie Kościoła: ks. Franciszek Blachnicki i kard. Karol Wojtyła. Połączyła ich miłość do Kościoła oraz poszukiwanie sposobów realizacji postanowień Soboru Watykańskiego II w dziele odnowy Kościoła. Pasterz Kościoła krakowskiego bardzo szybko odkrył w Ruchu Światło-Życie bliskie mu, wypracowane przez Sobór, idee. Wielokrotnie dawał temu świadectwo jako kardynał, a potem jako papież: "osobiście bliski jest mi ten styl życia, który zainaugurował i zaproponował sługa BOży ks. Franciszek Blachnicki. I tego zdania nie zmieniłem". Nasz Ruch zaś określił jako "przetłumaczoną na język pewnego ruchu, pewnego działania, eklezjologię Vaticanum Secundum w jej elementach centralnych".

Zamieszczona w Teczce roku dokumentacja XXXI Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie oraz wybór wypowiedzi Jana Pawła II pod tytułem "Kochani oazowicze" powinny stać się zachętą do uważnego studium innych jego tekstów. Wartoi sięgnąć do nauczania Jana Pawła II czy do książki kard. Karola Wojtyły "U podstaw odnowy. Studium o realizacji Vaticanum II", aby odkryć fundamentalne dla Kościoła a jednocześnie dla naszego Ruchu, idee. To wszystko warunkuje jego eklezjalność, sprawia, że nasza droga formacyjna służy wychowaniu dojrzałych chrześcijan, gotowych do podejmowania diakonii w Kościele.

Należy dołożyć starań, aby ten oazowy styl życia, tak bliski Kardynałowi Wojtyle, nie doznał uszczerbku podczas rekolekcji wakacyjnych. Temu służą "Uwagi dotyczące realizacji programu". Ich treść jest owocem wieloletnich doświadczeń, z tym większym zaufaniem proszę je przyjąć.

W przygotowaniu liturgii zwłaszcza Eucharystii, wiernie stosujmy się do nowego "Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego" oraz "Wskazań Episkopatu Polski". Pomocą służy także "Kalendarz liturgiczny OŻK 2006".

W Teczce roku przekazujemy "Nabożeństwo na dni wspólnoty - Godzina odpowiedzialności i misji", które w swej treści nawiązuje do zredagowanych przez Prymasa Stefana Wyszynskiego Jasnogórskich Ślubów Narodu w 50. rocznicę ich złożenia. Zobowiązania wówczas podjęte przez nasz naród okazują się ciągle aktualne i tożsame z ideami Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Redakcja "Oazy" i DIAKONIA Katowicka podjęły inicjatywę "Świętuję niedzielę" (Nie sprzedają - nie kupuję w niedzielę). Adresowana jest ona do wszystkich środowisk chrześcijańskich i ma zasięg ogólnopolski. Rekolekcje wakacyjne będą pierwszym etapem realizacji tego przedsięwzięcia. Załączone materiały niech posłużą do kształtowania w diakonii i uczestnikach oaz ducha właściwego świętowania Dnia Pańskiego. Należy kształtować w oazowiczach przekonanie, że spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym w Eucharystii oraz bliskimi przy świątecznym stole ma taką wagę, iż nie powinno dopuszczać myśli o robieniu w tym dniu zakupów. Nasze czytelne świadectwo w tej dziedzinie może skłonić handlowców i właścicieli sklepów do porzucenia myśli o zysku za wszelką cenę i w każdym czasie.

Odpowiednie nawyki wypracowane w tej dziedzinie podczas oaz wakacyjnych mogą później zaowocować wśród oazowiczów trwałą postawą i stać się przyczynkiem do apostolstwa wobec swoich bliskich oraz właścicieli sklepów na rzecz świętowania Dnia Pańskiego.

Ważną rolę w świętowaniu niedzieli, oprócz Eucharystii, odgrywa rodzinny posiłek. Pięknie przygotowany stół, nakrycia, kwiaty, poprowadzona w różnorodny sposób modlitwa, będą tworzyły niepowtarzalny klimat świętowania. "Modlitwy przed i po posiłku" mogą nie tylko służyć na oazach rekolekcyjnych, ale stanowią też wzór do przygotowania podobnych w domach rodzinnych. W ten sposób każdy oazowicz może stać się animatorem świętowania Dnia Pańskiego we wspólnocie Kościoła i we własnej rodzinie.

Krucjata Wyzwolenia Człowieka zawsze niesie ze sobą wiele pytań. Osobistego świadectwa życia w wolności nic nie zastąpi, ale argumenty zamieszczone na płycie CD "Przywracajmy nadzieję!" oraz multimedialna prezentacja mogą być wielką pomocą moderatorom i animatorom.

ks. Roman Litwińczuk

OAZA

« 1 »