nasze media Mały Gość 12/2024

PAP/Gabriela Szulik

dodane 07.08.2024 14:44

Myślenie naprawdę boli

Wysiłek umysłowy jest nieprzyjemny dla różnych grup ludzi, w różnych zadaniach, twierdzą naukowcy

Do takich wniosków doszli naukowcy z Radboud University w Holandii. Odkryli, że wysiłek umysłowy w wielu sytuacjach wywołuje u ludzi nieprzyjemne odczucia. „Można by pomyśleć, iż ludzie lubią intensywnie myśleć. Nasze wyniki sugerują, że ten wniosek jest fałszywy: generalnie ludzie naprawdę nie lubią umysłowego wysiłku” – podkreśla dr Erik Bijleveld.

W badaniach wzięło udział ponad 4,5 tys. osób z różnorodnych grup społecznych z prawie 30 krajów. Spośród różnych zadań były takie jak poznanie nowej technologii, znalezienie drogi w nowym otoczeniu, naukę uderzeń golfowych czy gra w wirtualnej rzeczywistości.

Ochotnicy informowali, że wraz z coraz większym wysiłkiem umysłowym nasilały się frustracja, irytacja, stres czy rozdrażnienie.

Co ciekawe, badania przeprowadzone w krajach azjatyckich pokazały, że mniej wyraźny

był związek między wysiłkiem umysłowym a negatywnymi uczuciami niż np. w Europie. Może to dlatego, że uczniowie szkół średnich w krajach azjatyckich poświęcają więcej czasu na naukę niż ich rówieśnicy z Europy i potrafią znosić wyższy poziom wysiłku umysłowego już na początku swojego życia.

Mimo wszystko, mimo psychicznego bólu, człowiek na szczęście dobrowolnie wybiera myślenie, podejmuje umysłowy wysiłek.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..