Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej obchodzimy święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Wygrana polskiego wojska w 1920 r. pod wodzą Marszałka Józefa Piłsudskiego miała decydujące znaczenie dla losów wojny polsko–bolszewickiej, bo zadecydowała o zachowaniu niepodległości kraju i uchroniła Europę Zachodnią przed komunistyczną rewolucją.
– To było wielkie zwycięstwo (…) To nie była po prostu wygrana bitwa, to była bezapelacyjnie wygrana polsko-sowiecka wojna, jedyna wojna, jaką przez 74 lata Rosja Sowiecka przegrała, będąc formalnie stroną konfliktu zbrojnego. Tylko odradzająca się Rzeczpospolita Polska zdołała pokonać Sowietów i Armię Czerwoną – mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas defilady na warszawskiej Wisłostradzie.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji ojczyzny i żołnierzy. W południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana warty z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych. A po południu na Wisłostradzie rozpoczęła się defilada. Poprzedziło ją 25 salw armatnich z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO.
Wisłostradą przemaszerowało ponad dwa i pół tysiąca żołnierzy Wojska Polskiego i ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Trasą przejechało kilkaset sztuk sprzętu wojskowego, m. in. czołgi Abrams, Leopard i K2, transportery Borsuk, Rosomak czy Kleszcz oraz lotnictwo, w tym śmigłowce Apacze. Towarzyszył im przelot 23 statków powietrznych oraz pokaz ponad dwustu jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego.
Dzień 15 sierpnia – rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r. – ogłoszono świętem Wojska Polskiego już w 1923 r. i tak było aż do roku 1947. Dopiero 30 lipca 1992 r. ustawą Sejmu oficjalnie wprowadzono Święto Wojska Polskiego.