nasze media Mały Gość 12/2024

pap/as

|

PAP

dodane 01.08.2024 09:20

Polska flaga w Berlinie

Pierwszy raz w historii Berlina z okazji 1 sierpnia przed ratuszem zawiśnie polska flaga

Dom Polsko-Niemiecki zainicjował upamiętnienie w Berlinie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. "Pierwszy raz w historii miasta z okazji 1 sierpnia przed ratuszem zostanie powieszona flaga polska" - przekazała PAP przedstawicielka Domu Polsko-Niemieckiego Agnieszka Wierzcholska.

Powiedziała, że zbliżają się dwie ważne rocznice, o których warto przypominać w Niemczech, a szczególnie w Berlinie - mieście, z którego rozchodziły się zbrodnie nazistowskich Niemiec, a które dzisiaj jest miastem partnerskim Warszawy.

1 sierpnia Dom Polsko-Niemiecki zainicjował upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przed Czerwonym Ratuszem, czyli Ratuszem Landu Berlin.

"O godzinie 17 przed Czerwonym Ratuszem usłyszymy sygnał, który pozwoli nam się połączyć z Warszawą. Dom Polsko-Niemiecki przygotował też małą obwoźną wystawę, która przez 63 dni będzie pokazywana w różnych miejscach Berlina" - poinformowała Wierzcholska.

Dom Polsko-Niemiecki wraz z Niemieckim Instytutem do Spraw Polskich w Darmstadt zainicjował projekt #63Tage (63dni).

"Jest to klamra szeregu wydarzeń w Berlinie, takich jak odczyty, wystawy, dyskusje, rozmowa ze świadkiem historii, robienie murali w topografii miasta przez polską i niemiecką młodzież, podróże do Warszawy przygotowane przez nasze instytucje partnerskie takie jak Instytut Polski w Berlinie, Towarzystwo Polsko-Niemieckie, Topografia Terroru i wielu innych" - zauważyła Wierzcholska.

Natomiast 1 września zostanie odsłonięta tablica informacyjna, ufundowana przez Dom Polsko-Niemiecki, dotycząca napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku i początku II wojny światowej. Tablica zostanie odsłonięta w miejscu dawnej Opery Krolla.

 

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..