nasze media MGN 07/2024

jk /brewiarz.pl;dziennikparafialny.pl

dodane 16.07.2024 11:03

Oto znak zbawienia

Wspomnienie Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel.

Góry Karmel to niezwykła góra, u której stóp rozciąga się bezkresny lazur Morza Śródziemnego. Z jej szczytu widać też rozległe równiny i wzniesienia, na których rozgrywały się sceny opisywane przez Biblię. Na samej górze Karmel miało miejsce jedno wielkie wydarzenie znane z kart Starego Testamentu. To właśnie tutaj prorok Eliasz rozprawił się ze wszystkimi prorokami Baala, gdy w czasie trwającej w Izraelu suszy, na górze Karmel zgromadził się cały lud.

Od wieków na górze Karmel żyli mnisi prowadzący kontemplacyjny styl życia. Później jeden z takich zakonów powstał m.in. w Anglii. Tam św. Szymon Stock, przełożony generalny zakonu karmelitów w nocy 15 na 16 lipca 1251 r. ujrzał Matkę Bożą w otoczeniu aniołów. Podała mu Ona brązową szatę, wypowiadając jednocześnie słowa:

"Przyjmij, synu, szkaplerz twego zakonu, jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania".

Z biegiem lat szkaplerz karmelitański cieszył się większą popularnością. Nosili go już nie tylko członkowie zakonu, a każdy, kto w ten sposób chciał uczcić Matkę Bożą i prosić o Jej opiekę. Maryja, objawiając się papieżowi Janowi XXII obiecała, że wszystkich noszących szkaplerz wybawi z czyśćca w pierwszą sobotę po ich śmierci.

"Ja, Wasza Matka, zejdę w cudowny sposób do czyśćca w następną sobotę po waszej śmierci, obmyję was z win i zabiorę was na świętą górę wiecznego żywota" - powiedziała Maryja papieżowi.

Dziś szkaplerz karmelitański to dwa połączone ze sobą kawałki płótna. Na jednym kawałku umieszczony jest wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, a na drugim - Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jedna część powinna spoczywać na piersiach, a druga - na plecach. Szkaplerz musi być poświęcony według specjalnego obrzędu.

Szkaplerz, będący znakiem maryjnym, zobowiązuje do chrześcijańskiego życia, ze szczególnym ukierunkowaniem na uczczenie Najświętszej Maryi Dziewicy potwierdzanym codzienną modlitwą Pod Twoją obronę.

Szkaplerz nosiło wielu polskich królów oraz liczni święci, m.in. św. Jan Bosko, św. Wincenty z Paulo, św. Maksymilian Kolbe czy bł. Jan Paweł II, który przyjął szkaplerz już wieku lat 10. W naszym kraju znajduje się obecnie blisko sto kościołów poświęconych Matce Bożej Szkaplerznej. Najbardziej znany – w podkrakowskiej Czernej.

« 1 »

TAGI: SZKAPLERZ

oceń artykuł Pobieranie..