W pierwszą niedzielę czerwca dziękujemy Bogu i ludziom za każde dobro, jakie otrzymujemy
W tym roku Święto Dziękczynienia przypada 2 czerwca. Obchodzimy je po raz 17 pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Głównym punktem tegorocznego wydarzenia będzie wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. To okazja do uczczenia 650. rocznicy urodzin królowej Jadwigi. Przypomniane też zostaną postacie bł. Edmunda Bojanowskiego beatyfikowanego 25 lat temu, który założył zgromadzenie sióstr służebniczek i bł. ks. Jerzego Popiełuszki zamordowanego przez komunistów 40 lat temu.
Święto Dziękczynienia tradycyjnie rozpocznie 10-kilometrową pielgrzymką, która o godz. 7.40 wyruszy z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przechodząc Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie o godz. 12.00 rozpocznie się Msza św. dziękczynna.
O godz. 15.00 odmówiona zostanie „Koronka do miłosierdzia Bożego”, a w niebo uniosą się baloniki z napisem “Dziękuję”.
Święto Dziękczynienia będzie dniem modlitwy, jak również koncertów i wspólnej zabawy.
Pod koniec dnia, o godz. 20.00 w przestrzeni głównej Świątyni wystąpi Darek Maleo Malejonek z Przyjaciółmi wraz z grupą uwielbieniową wspólnoty „Królowa Pokoju”.
Dzień zakończy wspólne śpiewanie “Barki” o godz. 21.37 i iluminacja świątyni.
Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza i obchodzone jest w pierwszą niedzielę czerwca. Jego ideą jest propagowanie wśród Polaków postawy wdzięczności za dobro, jakie otrzymują i aby uczyli się za nie dziękować – zarówno Bogu, jak i sobie nawzajem.
Odwołuje się do historycznych tradycji. To kontynuacja inicjatyw podjętych w czasach Sejmu Czteroletniego (1792), kiedy to postanowiono złożyć Bogu specjalny dar jako podziękowanie za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Darem miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Wtedy, z powodu rozbiorów, nie udało się planu zrealizować. Dopiero w 1989 r. rozpoczęto starania o budowę świątyni, by wypełnić zobowiązanie Sejmu Czteroletniego.