Zaczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w czwartkowy wieczór na pamiątkę ostatniej wieczerzy, którą Jezus spożył razem ze swoimi uczniami
W czasach Pana Jezusa nowy dzień zaczynał się od wieczora, nie od północy. Dlatego pierwszy dzień Triduum Paschalnego rozpoczynamy w czwartkowy wieczór Mszą Wieczerzy Pańskiej. To nawiązanie do ostatniej wieczerzy, jaką Jezus spożył ze swoimi uczniami. Ustanowił wtedy dwa sakramenty – Eucharystii i kapłaństwa. Podał uczniom chleb i powiedział: „To jest Ciało moje”. Potem podał wino, mówiąc: „To jest moja Krew” i dodał: „To czyńcie na moją pamiątkę”. Te same gesty i słowa Pana Jezusa powtarzamy podczas każdej Mszy św.
Znaki towarzyszące tym wydarzeniom
W kościele:
– Puste tabernakulum i zgaszona wieczna lampka przypominają, że po wieczerzy Pan Jezus modlił się w Ogrodzie Oliwnym, Judasz, jeden z uczniów, zdradził i Jezus został aresztowany, a także że pozostali uczniowie Go opuścili.
– Na ołtarzu nie ma obrusa – to przypomina, że Jezusa odarto z szat, że Go poniżano.
– Najświętszy Sakrament jest przeniesiony do bocznej kaplicy, zwanej ciemnicą – to przypomina, że całą noc Jezus spędził w więzieniu.
– W ciemnicy trwa wieczorna adoracja Pana Jezusa – dziękujemy za to, że mimo lęku, wypełnił wolę Ojca i chciał nas zbawić.
– W piątek rozważana jest Droga Krzyżowa, a po południu, podczas Liturgii Męki Pańskiej, słuchamy opisu męki Pana Jezusa i adorujemy krzyż, klękając przed nim i całując go.
W domu:
– Krzyż umieszczamy w najważniejszym miejscu w domu.
– W godzinie śmierci Pana Jezusa (15.00) możemy odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
– Pościmy (nie jemy mięsa i jemy mniej) oraz dbamy o ciszę w domu (nie słuchamy głośnej muzyki).