Polska jest członkiem największego paktu militarnego w historii, czyli Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) od 12 marca 1999 roku.
Polska przystąpiła do NATO wraz z Czechami i Węgrami. Kilka dni temu witano w Sojuszy nowego członka, Szwecję, a jeszcze wcześniej Finlandię. Polacy aktywnie uczestniczą w działaniach NATO. Na terenie naszego kraju stacjonuje jedna z czterech grup bojowych tak zwanej wzmocnionej Wysuniętej Obecności. Ma swój garnizon w Orzyszu. Główną jej siłą są żołnierze amerykańscy wspierani przez Brytyjczyków, Chorwatów i Rumunów. Pozostałe 3 grupy stacjonują na Litwie, Łotwie i Estonii. Wszystkie 4 grupy koordynuje Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód z siedzibą w Elblągu, a to oznacza że podlegają jej żołnierze z Polski, Czech, Estonii, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Słowacji. Od 2022 roku powstały także batalionowe grupy bojowe na Słowacji, Węgrzech, Rumunii i Bułgarii. Ich dowództwo dywizji mieści się w Ādaži na Łotwie. Wszystkie 8 grup z kolei podlega Wielonarodowemu Korpusowi Północno-Wschodniemu z dowództwem w Szczecinie. Każda grupa liczy od 1000 do 2000 żołnierzy z rożnych krajów zmieniających się co 6 miesięcy. Grupa przydzielona jest do brygady zmechanizowanej państwa gospodarza. W Polsce jest to 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana.
Ważnym elementem udziału Polaków jest także szpica. Są to Siły Natychmiastowego Reagowania NATO. Powstały one w 2014 roku podczas szczytu w Walii. Liczą 20 tysięcy ludzi, w tym międzynarodową brygadę sił lądowych w sile 5000 żołnierzy, siły lotnicze, morskie i wojsk specjalnych gotowe do użycia w dwa do siedmiu dni. Skład sił jest rotacyjny, a dyżur trwa 12 miesięcy. Każdy element stacjonuje w swoim kraju, ale jest gotowy do natychmiastowego wspólnego użycia. Polskie jednostki miały swój roczny dyżur razem z 12 innymi państwami w 2020 roku. Pierwsze wspólne ćwiczenia szpicy odbyły się w Polsce w 2015 roku. Szpica jest częścią Sił Odpowiedzi NATO, liczących w sumie 40 tysięcy ludzi. Nasz kraj w ich ramach utrzymuje w stałej gotowości dwie eskadry samolotów F16 i dwa bataliony oraz dowództwo dla brygady regionalnej. Polskie samoloty chronią także przestrzeń powietrzną państw bałtyckich, a w 2021 roku także Islandii w ramach tak zwanego Air Policing.
Obecnie o wstąpienie do NATO oficjalnie starają się trzy państwa: Bośnia i Hercegowina, Gruzja i Ukraina. Z tego grona jedynie Bośnia i Hercegowina od 2018 r. posiada kluczowy dokument na drodze do przystąpienia do Sojuszu, czyli Plan Działań na rzecz Członkostwa.