W Parku Narodowym "Ujście Warty" zaczęła się migracja ptaków. Z powodu rekordowo ciepłej pogody dużo wcześniej przyleciały gęgawy i bataliony. Park jest przystankiem dla wielu gatunków lecących do Skandynawii po zimowaniu w Hiszpanii, Portugalii i w Afryce.
W Parku Narodowym "Ujście Warty" widać już wielki ruch ptaków, które są w drodze na miejsca lęgowe. Dominują gęsi oraz kaczki. "Ruch migracyjny ptaków już jest duży i widać, że systematycznie narasta" – powiedział PAP w poniedziałek Remigiusz Wojtera, konserwator obwodu Ochronnego Słońsk Parku Narodowego Ujście Warty.
Przyleciały już gęsi białoczelne, świstuny, rożeńce, krakwy, cyranki i cyraneczki oraz ohary. Jest również dużo łysek. "Z powodu rekordowo ciepłego lutego, szybciej, bo już pod koniec lutego, przyleciały bataliony i gęgawy" - dodaje Wojtera. Ptaków w parku jest bardzo dużo i codziennie dolatują kolejne.
PN "Ujście Warty" jest dla ptaków przystankiem na trasie migracyjnej po zimowaniu w ciepłych krajach. Ptaki wracają z Hiszpanii, Portugalii oraz krajów afrykańskich. Od jakiegoś czasu zimują również w Holandii oraz zachodniej części Niemiec. Ptaki lecą dalej - na swoje miejsce lęgowe w Skandynawii.
Wpływ na tak dużą i znacznie szybszą migrację z pewnością ma pogoda. Zima była wyjątkowo ciepła, co wyraźnie poczuły ptaki. Ocieplenie wpływa również na to, że zostają one coraz bliżej Europy Środkowej. Nie wszystkie ptaki ruszą w dalszą podróż. "Część zostanie w naszym parku na lęgi" – powiedział konserwator.