Z kogutem na dachu, odblaskami i setkami koni pod maską. Oto policyjne superradiowozy.
W filmach akcji policyjne samochody zazwyczaj widowiskowo wypadają z drogi i nie mogą się równać ze świetnymi sportowymi autami głównych bohaterów. W prawdziwym życiu w pogoni za uciekinierem policja też korzysta z szybkich sportowych wozów wartych miliony. Czasem zdarzają się nawet kosztowne prezenty, dzięki którym nie cierpi budżet państwa. Włoskiej policji firma Lamborghini podarowała superauto. Czeska policja od przestępców przejęła ferrari, które zostało przerobione na radiowóz. Policjanci z hrabstwa Sussex we wschodniej Anglii pewnie do dziś marzą o luksusowym samochodzie marki Rolls-Royce, którym cieszyli się przez chwilę…
Rolls-royce Brytyjczyków
To Ghost Black Badge, najnowszy model luksusowego Rolls-Royce’a z silnikiem V12, który w 4,8 sekundy rozpędza auto do 100 km/h. Pojazd w andaluzyjskiej bieli był gwiazdą festynu zorganizowanego dla dziecięcego hospicjum. Wyposażono go w autentyczne oznaczenia policji z Sussex. Niestety, po imprezie został „wycofany” ze służby.
Ferrari, lamborghini i bentley w Dubaju
Stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich słynie z luksusowych pojazdów. Należą też do nich policyjne radiowozy. A wszystko po to, by pokazać sukces i bogactwo państwa. A więc jest ferrari FF z napędem na cztery koła, silnikiem V12 o mocy 660 KM, który przyśpiesza do 100 km/h w 3,7 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 335 km/h. Jest włoskie lamborghini aventador w biało-zielonych barwach policyjnych, z silnikiem V12 o mocy 700 KM, który do setki rozpędza się w 2,9 sekundy a jego prędkość maksymalna to 350 km/h. Jest też brytyjski bentley continental GT. Policja wybrała wersję z silnikiem V8 z podwójnym doładowaniem, o mocy 500 KM. Do osiągnięcia 100 km/h wóz potrzebuje 3,9 sekundy, a jego prędkość maksymalna to „zaledwie” 198 km/h.
Lamborghini Włochów
Najnowszy model Urus Performante otrzymała włoska policja autostradowa. To prezent z okazji 20 lat współpracy producenta słynnych samochodów ze stróżami prawa. Supersamochód dołączył do wcześniejszego modelu Huracán LP610-4, który już przysłużył się mieszkańcom, wożąc na sygnale nerki potrzebne do pilnego przeszczepu. Nowy nabytek to sportowy SUV, który też będzie przeznaczony do pilnego transportu narządów czy krwi. Specjaliści z Lamborghini specjalnie wyposażyli pojazd i zaprojektowali jego wygląd zewnętrzny. Klasyczny niebieski kolor policyjny uzupełnili bielą i pasami w trójkolorowych włoskich barwach na karoserii i na pasach bezpieczeństwa. Jak przystało na radiowóz, na dachu umieścili lampę błyskową widoczną z każdej strony i dwutonowy sygnał dźwiękowy. W środku jest skrzynia na broń, sprzęt medyczny, defibrylator i wyświetlacz do nadawania komunikatów. Do transportu narządów zamontowano też lodówkę z kontrolowaną temperaturą. Urus Performante napędzany jest silnikiem V8, który rozpędza wóz do 100 km/h w zaledwie 3,3 sekundy. Prędkość maksymalna to 306 km/h.
Ferrari Czechów
Model 458 Italia odebrano przestępcom i teraz służy on do ich łapania. Pojazd został przemalowany z klasycznej czerwieni na kolor srebrny. Oprócz tego dodano odblaskowe niebieskie i żółte oznaczenia oraz niebieską lampę ostrzegawczą. Superradiowóz służy do pościgów za agresywnymi kierowcami skradzionych aut i do łapania amatorów ulicznych wyścigów. Jeżdżą nim tylko specjalnie wyszkoleni policjanci. Dostosowanie luksusowego auta do nowych zadań kosztowało tyle samo co klasyczny radiowóz marki Skoda. Gdy włączano go do służby w lipcu 2022 roku, miał na liczniku zaledwie 2000 km. Ferrari napędza spalinowa jednostka V8 o mocy 566 KM. Od 0 do 100 km/h rozpędza się w 3,4 sekundy, a jego prędkość maksymalna to 326 km/h.