nasze media Mały Gość 12/2024

Adam Śliwa

dodane 15.02.2024 09:30

Za Polskę

W II tygodniu Wielkiego Postu proponujemy modlitwę za Polskę, za rządzących, za tych, którzy decydują o naszym życiu.

I dzisiaj ty żyjesz w kraju tak bogatym historią swą, mową, sztuką te trzy kwiaty trzymasz w swych rękach jak schedę pokoleń muszą wciąż kwitnąć, by kraj dalej trwał Bez historii, mowy, sztuki Bez mądrości tej z nauki naród się zamieni w bezimienny kraj dziś ojczyzna jest w potrzebie czeka ciebie, wierzy w ciebie tysiąc lat historii patrzy w serce twe Masz obronić, co najlepsze by służyło Polsce jeszcze liczy na twą pomoc dziś ojczyzna twa. T ak śpiewał Marek Gre-chuta, poeta i kompozytor. Trudno być dumnym z tysiąca lat historii naszej Polski, gdy wciąż ktoś narzeka – a to na urzędników, a to na rządzących, na sąsiadów, na kierowców, na księży, na nauczycieli… Tymczasem w tak długiej historii było mnóstwo wydarzeń, z których naprawdę można być dumnym. Owszem, było też sporo wstydliwych, pechowych lub zwyczajnie głupich historii. Zobaczmy, z czego warto czerpać siłę, a w jakiej intencji trzeba się modlić o to, by już więcej się nie powtórzyło.

Dziękujemy za:

Obalenie komunizmu Polska jako pierwszy kraj zapoczątkowała upadek tego zbrodniczego systemu. Dzięki poświęceniu robotników i takich osób jak św. Jan Paweł II udało się to osiągnąć bez wojny – najpierw w naszej ojczyźnie, a potem w innych krajach europejskich. Niepodległość Dzięki współpracy, pomysłowości i bohaterstwie po ponad wieku zaborczej niewoli Polacy nie zapomnieli swojej historii ani tradycji. Wywalczyli niepodległość i zaczęli budować nowe państwo. Konstytucję 3 maja W bardzo trudnym czasie Polakom udało się dogadać i stworzyć nowoczesną, drugą na świecie i pierwszą w Europie, podstawową ustawę dla funkcjonowania państwa. Demokrację szlachecką W czasach, gdy rządzili absolutni władcy, w Polsce wykształcił się unikatowy system demokratyczny. Szlachta wzięła w swoje ręce rządy, czuła się odpowiedzialna za państwo i przez lata ten system się sprawdzał, dając podwaliny pod dzisiejszą demokrację. Najlepszą jazdę świata Husaria, ułani, szwoleżerowie. Przez wielki Polak na koniu zadziwiał walecznością i skutecznością. Polscy żołnierze, walcząc na całym świecie, zyskali uznanie sojuszników i szacunek przeciwników. Wynalazki Wycieraczki samochodowe, wykrywacz min, peryskop, spinacz, pierwszy spawany most drogowy, lampa naftowa… – to wynalazki Polaków, rzeczy, których używamy do dziś. Naukowców Witaminy niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia – ich znaczenie odkrył i nazwę wymyślił prof. Kazimierz Funk. Określenia „witaminy” używa dziś cały świat. W historii Polski wielu było wybitnych naukowców, literatów, artystów o światowej sławie było. Oby się

nie powtórzyły:

. Brak zgody, zdrada Polski Myślenie tylko o własnym interesie, kiedy to przekupstwo prowadziło do zrywania sejmów, bratobójczych walk i współpracy z wrogiem. Symbolem takiej zdrady stała się Targowica. W rezultacie Polska utraciła niepodległość. Alkohol Jego nadużywanie nie jest tylko historycznym problemem Polaków. Także dziś alkohol, co nie jest naszą dumą, jest powodem wielu nieszczęść w rodzinie, w pracy, utraty majątku, a nawet przy- czyną śmierci. Użycie wojska do walki z wolnością W czasach komunistycznych Wojsko Polskie wykorzystywano do walki z własnym społeczeństwem. To wstyd, że komuniści, którzy też byli Polakami, występowali przeciw swoim. Potop Najazd Szwedów w 1655 roku byłby kolejną wojną XVII wieku, gdyby nie masowe przechodzenie na stronę wroga, przez które udało mu się zająć prawie cały kraj. Zabójstwo prezydenta Doszło do niego w początkach istnienia II Rzeczpo-spolitej. Atmosfera walki politycznej i nienawiści była tak ostra, że doprowadziła do zabójstwa pierwszego prezydenta, Gabriela Narutowicza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..