Podczas remontu gdańskiego Żurawia natrafiono na kamień wysokiej wody z 1651 roku
Kamień wysokiej wody pokazywał, do jakiego poziomu doszła woda w czasie powodzi wiosną 1651 roku. To prawdopodobnie najstarszy tego typu kamień. Początkowo mógł być wbudowany w mur Żurawia graniczący z Motławą. „Kamień został znaleziony nie od strony Motławy, tylko z drugiej strony w czasie prac przy fundamentach” - powiedział dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych w Narodowym Muzeum Morskim.
Badacze twierdzą że wapień, z którego wykonano kamień pochodzi ze szwedzkich wysp Olandii lub Gotlandii.
Odnaleziony eksponat zostanie poddany pracom konserwatorskim, a następnie umieszczony na nowej ekspozycji, która powstanie we wnętrzach gdańskiego Żurawia. Wystawa przeniesie zwiedzających do XVII-wiecznego portowego Gdańska. Będzie rozmieszczona na kilku poziomach w obu basztach Żurawia i w części dźwigowej. Bohaterem wystawy ujętej w fabularyzowanej, filmowej formie będzie historyczna postać gdańskiego kupca i armatora Hansa Krossa. – To ktoś w rodzaju przewodnika z przeszłości, który poprowadzi naszych widzów szlakiem niebezpiecznego świata żeglugi handlowej, zawiłych obyczajów towarzyszących transakcjom kupieckim oraz życia i funkcjonowania ówczesnego gdańskiego portu. – wyjaśniają muzealnicy pracujący nad ekspozycją.
Na wystawie w Żurawiu pojawi się też XVII-wieczna stocznia, można będzie zobaczyć portową tawernę i przyjrzeć się życiu gdańskich mieszczan. Zabytkowe przedmioty zostaną uzupełnione nowoczesnymi środkami multimedialnymi, takimi jak stanowiska interaktywne, hologramy oraz panoramiczne i dotykowe ekrany.
Termin zakończenia całego projektu przewidziano na wiosnę 2024 roku.