nasze media Mały Gość 12/2024
dodane 29.09.2022 12:06

Michał, Rafał, Gabriel

29 września wspominamy archaniołów, specjalnych wysłanników Boga do ludzi

Archaniołowie nigdy nie byli ludźmi, ale wobec ludzi Bóg powierzył im specjalne misje.

Archanioł Michał – jego imię pochodzące z języka hebrajskiego oznacza „Któż jak Bóg”. Takie słowa wypowiedzieć archanioł, gdy stanął do walki z szatanem. Archanioł Michał stoi na czele zastępów niebieskich, które walczą z duchami ciemności (Ap 12,7-9). Archanioł Michał ma się pojawić się w czasach ostatecznych jako ten, na którego głos umarli powstaną do życia.

Archanioł Gabriel – jego imię tłumaczy się z hebrajskiego jako „Moc Boża”, „Wojownik Boży”. W Biblii czytamy, że Archanioł Gabriel spełnia szczególnie ważne zadania. W Nowym Testamencie jest Bożym Posłańcem, który Maryi zwiastuje poczęcie i narodziny Mesjasza (Łk 1, 26-38). Wcześniej przychodzi do Zachariasza i zapowiada narodzenie Jana Chrzciciela. Występuje też w Starym Testamencie, w Księdze Daniela (Dn 8,15-26; 9,20-27). Ponieważ przekazywał ważne wiadomości, papież Pius XII w roku 1951 ogłosił Archanioła Gabriela patronem telegrafu, telefonu, radia i telewizji .

Archanioł Rafał – jego imię pochodzi z języka greckiego. Na polski tłumaczy się jako „Bóg jest uzdrowieniem” czy „Bóg uleczył”. Archanioł Rafał jako jedyny spośród archaniołów przedstawiany jest jako jeden z siedmiu aniołów stojących przed Majestatem Boga (Tb 12,15). Archanioł Rafał w Piśmie Świętym pojawia się jedynie w Księdze Tobiasza jako wysłannik Bożej Opatrzności. Towarzyszy młodemu Tobiaszowi w niebezpiecznej i dalekiej drodze. Opiekuje się nim, radzi i chroni. Podpowiada jak zwalczyć złego ducha (Tb 6,8; 7,2-3) i jak uleczyć ze ślepoty (Tb 6,9). Ostatecznie doprowadza swego podopiecznego z powrotem do domu. Archanioł Rafał jest patronem aptekarzy, lekarzy, chorych, podróżujących, emigrantów, wędrowców i żeglarzy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..