nasze media Mały Gość 12/2024

Gabriela Szulik

dodane 23.05.2022 07:14

Nowa błogosławiona

Paulina Jaricot - założycielka grup Żywego Różańca

W niedzielę 22 maja w Lyonie we Francji ogłoszono, że Paulina Jaricot jest błogosławiona.

Paulina pochodziła z tego miasta leżącego nad rzekami Rodan i Saoną w środkowo wschodniej części Francji. Urodziła się w rodzinie bogatego przemysłowca, gdzie Bóg był zawsze na pierwszym miejscu, gdzie dzieci wychowywano w miłości do Niego i szcynku do innych ludzi. Gdy Paulina miała 17 lat zdecydowała, że chce żyć wyłącznie dla Pana Boga, że nigdy nie wyjdzie za mąż. Złożyła prywatny ślub czystości. Odwiedzała w swoim rodzinnym mieście biedne rodziny, pomagała im jak umiała, ale przede wszystkim odwiedzała Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Z grupą koleżanek założyła Stowarzyszenie Wynagrodzicielek Najświętszego Serca Pana Jezusa i razem codziennie dziewczęta adorowały Jezusa Eucharystycznego.

Kiedy dowiedziała się jak trudno jest misjonarzom, jak cierpią ludzie, którym oni służą, że dzieci umierają z głodu, Paulina zaczęła szukać dla nich pomocy. Wymyśliła, że utworzy koła, do których należeć będą ludzie mogli odkładać drobne sumy z tygodniowych zarobków.

Pierwsze takie grupy powstały w fabryce jedwabiu należącej do taty Pauliny.

Kilka lat później koła istniały już jako lyońskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary. Zatwierdził je papież Pius VIII, a potem potwierdzali kolejni papieże: Grzegorz XVI i Leon XIII. Dzieło Pauliny zajmowało się głównie zbieraniem pieniędzy na katolickie misje zagraniczne. Ostatecznie dzieło pomocy misjom przeniesiono do Rzymu i odtąd stało się ono oficjalną organizacją pomagającą misjom.

23-letnia Paulina postanowiła wspierać ją modlitwą różańcową. Piętnastoosobowe grupy modlitewne Paulina przyrównywała do bryłek węgla, wzajemnie się ogrzewających. Tak powstał Żywy Różaniec. Gdy umierała, Dzieło Rozkrzewiania Wiary liczyło 2 tys. członków a do kół Żywego Różańca należało ponad milion podlących się.

Do Polski Żywy Różaniec dotarł jeszcze w XIX w. Obecnie istnieje niemal w każdej parafii.

Papieskie Dzieła Misyjne, którym początek dała Paulina obecne są 144 krajach całego świata.

Paulinę Jaricot wspominać będziemy w dzień jej śmierci – 9 stycznia

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..