nasze media Mały Gość 12/2024

PAP/Gabriela Szulik

dodane 21.03.2022 10:18

Przyszła wiosna

Będzie z nami przez 91 dni. Najpierw astronomiczna, dzień później kalendarzowa

Wiosna kalendarzowa rozpoczyna się zawsze 21 marca. Dzień wcześniej, w tym roku w niedzielę, 20 marca o godzinie 16.33 przyszła wiosna astronomiczna. To znaczy, że w tym momencie Słońce osiągnęło tak zwany punkt równonocy wiosennej, zwany punktem Barana. Co to znaczy? Że na półkuli północnej promienie słonecznie padały prostopadle na równik.

Przez najbliższych sześć miesięcy biegun północny będzie bliżej Słońca niż biegun południowy, co oznacza, że półkula północna będzie lepiej oświetlona. Dni będą coraz dłuższe, a noce coraz krótsze.

Istnieją jeszcze inne rodzaje wiosny. Meteorologiczna: rozpoczęła się ona 1 marca i potrwa do 31 maja.

Fenologiczna: wtedy zaczynamy obserwować rozwój listków na krzakach i drzewach, zakwitają też kwiaty. Jej początkiem jest przedwiośnie, które przypada na przełom lutego i marca (w północno-wschodniej Polsce często dopiero na początek kwietnia). W tym czasie budzą się soki w roślinach wieloletnich, zakwitają gatunki, których kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści (np. leszczyna, osika, cis, przylaszczka, kaczeńce).

Wiosną trzy razy nastąpią pełnie Księżyca: 16 kwietnia, 16 maja i 14 czerwca. 16 maja natomiast będzie całkowite zaćmienie Księżyca, w Polsce będzie widoczne jako zaćmienie częściowe przy zachodzie Księżyca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..