W Pekinie trwają XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Pierwsze odbyły się w 1924 roku we Francji. Polska była na wszystkich. Medal Dawida Kubackiego to 23. w historii naszych występów.
Chamonix we Francji to początek historii. W tym pięknym górskim kurorcie w 1924 roku spotkały się reprezentacje 16 krajów, w tym Polski. Rywalizowano w 16 konkurencjach w 7 dyscyplinach: bobslejach, curlingu, łyżwiarstwie figurowym i szybkim, hokeju na lodzie, narciarstwie klasycznym oraz patrolu wojskowym, czyli pradziadku dzisiejszego biathlonu. Pierwszym mistrzem tamtych zimowych igrzysk został Amerykanin Charles Jewtraw. Wygrał w łyżwiarstwie szybkim na 500 m. Świat zadziwili też wtedy kanadyjscy hokeiści, zdobywając łącznie 122 gole i tracąc tylko 3. Zawody z 1924 roku dopiero dwa lata później oficjalnie nazwano I Zimowymi Igrzyskami.
Plakat z Igrzysk w Chamonix w 1924 roku.Polacy uczestniczyli we wszystkich olimpiadach zimowych. Zdobyli łącznie 23 medale: 7 złotych, 7 srebrnych i 9 brązowych. Pierwszy krążek – brązowy, w kombinacji norweskiej, z olimpiady we włoskim Cortina d’Ampezzo w 1956 roku przywiózł Franciszek Gąsienica Groń. Na pierwszy złoty musieliśmy czekać do 1972 roku, gdy swoim fenomenalnym skokiem najwyższe podium w Sapporo wywalczył Wojciech Fortuna. Od tej olimpiady na medalowe sukcesy polskich zawodników przyszło czekać równo 30 lat. Dopiero w 2002 roku w Salt Lake City Adam Małysz dwoma medalami – srebrnym i brązowym – odczarował podium dla Polski. Najnowszy medal to brąz Dawida Kubackiego w skokach narciarskich. Czekamy na kolejne :)