nasze media Mały Gość 12/2024

Adam Śliwa/PAP

dodane 05.03.2021 14:00

Królewski strój

w Muzeum Katedralnym na Wawelu odrestaurowano niezwykły eksponat.

To kapa koronacyjna króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Piękne okrycie jest najstarszym istniejącym elementem stroju koronacyjnego polskich władców. Konserwacja trwała kilka lat.

Kapa powstała w XVII wieku z połączenia trzech szat liturgicznych: kaptur i pas pochodzą z kapy koronacyjnej Michała Korybuta Wiśniowieckiego, ofiarowanej przez króla do katedry w 1672 roku. Sama tkanina pokrycia kapy została zamówiona przez bpa Andrzeja Trzebickiego z okazji koronacji Eleonory Habsburżanki na królową Polski.

Szata Michała Korybuta Wiśniowieckiego pierwotnie była podszyta złotą lamą, ale ta warstwa nie zachowała się do dzisiaj. Na kapturze został umieszczony wykonany wypukłym haftem srebrny orzeł w koronie, z jabłkiem królewskim na piersi, mieczem i berłem w szponach. Kaptur jest ozdobiony perłami i szlachetnymi kamieniami: rubinami oraz szafirami.

Kapa była okazjonalnie używana do roku 2017 r., jako strój liturgiczny podczas mszy św. rezurekcyjnej - główny celebrans zakładał ją na koniec i niosąc Najświętszy Sakrament ogłaszał zmartwychwstanie Chrystusa.

Z nowych eksponatów w muzeum można oglądać także skarby odnalezione podczas badań królewskich sarkofagów. Są to korona króla Władysława IV Wazy, korona grobowa królewicza Aleksandra Karola Wazy i jabłko królewskie Zygmunta III Wazy.

Skarby te są jeszcze cenniejsze gdy przypomnimy sobie, że polskie atrybuty koronacyjne zostały zniszczone przez zaborców.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..