Jeden był rybakiem, drugi - faryzeuszem, prześladującym wyznawców Jezusa. Obaj oddali życie za wiarę.
Śmiercią męczeńską zginęli w Rzymie. Tam też założyli gminę chrześcijańską. W tym mieście znajdują się także ich relikwie i sanktuaria. Są głównymi patronami Rzymu.
Imię Piotr nadał Szymonowi sam Pan Jezus. Był on rybakiem, jednym z dwunastu apostołów, któremu Jezus po zmartwychwstaniu przekazał władzę pasterską. Chrystus mimo że Piotr trzy razy się Go zaparł i uciekł w dniu Jego śmierci wybrał go na pierwszego papieża.
Po wniebowstąpieniu Jezusa i zesłaniu Ducha Świętego apostoł Piotr głosił Chrystusa w Jerozolimie, Samarii, Liddzie, Jaffie i Cezarei Nadmorskiej. Wędrował też do Antiochii, następnie do Azji Mniejszej, a potem do Rzymu. Tam założył gminę chrześcijańską i został jej pierwszym biskupem. Po śmierci Heroda wrócił do Jerozolimy, a podczas prześladowania chrześcijan przez Nerona w latach 64-67 św. Piotr został aresztowany i ukrzyżowany głową w dół.
Święty Paweł nazywany jest apostołem narodów. Jako pierwszy zaczął głosić dobrą nowinę poganom. Pochodził z żydowskiej rodziny i jako młody chłopak był zdecydowanym przeciwnikiem i prześladowcą Kościoła. Kiedy około 35 r. z własnej woli udał się z listami polecającymi do Damaszku, aby tam ścigać chrześcijan, przeżył gwałtowne nawrócenie.
Przyjął wtedy chrzest i zmienił imię na Paweł. Stał się gorliwym wyznawcą i głosicielem Jezusa. Zginął śmiercią męczeńską przez ścięcie mieczem.