Nieodłącznym widokiem pól naftowych są kiwaki pompowe, zwane też kiwonami lub konikami. Można je spotkać także w Polsce.
Kiwak ze zdjęcia pochodzi z Midland w Texasie, w USA, ale takie same pracują na Podkarpaciu. Właśnie na ziemiach Polskich w okolicach Bórbrki, gdzie dziś jest wspaniałe muzeum przemysłu naftowego wydobywano pierwsze wiadra drogocenne czarnej mazi. Jeden z historycznych szybów kopanka Janina wciąż ma w sobie ropę. Do wydobycia ropy wykonuje się głębokie odwierty. Następnie nad tym otworem umieszcza się takiego kiwaka ze zdjęcia, który jest niczym innym jak pompą. Ramie napędzane silnikiem elektrycznym a dawniej parowym lub siła koni, porusza się wyciągając na powierzchnię ropę, która rurociągami płynie do zbiorników. Stamtąd trafia do rafinerii, gdzie jest przetwarzana na różne paliwa.
Gdy znów będzie można się swobodnie poruszać warto odwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce koło Krosna. Dawniej była to kopalnia założona w 1854 roku przez ojca przemysłu naftowego i twórcę lampy naftowej - Ignacego Łukasiewicza, Tytus Trzecieskiego i Karola Klobassa-Zrenckiego. Jest to miejsce niezwykłe - pierwsza na świecie kopalnia ropy i pierwszy w Europie skansen naftowy. Na sporym terenie można zobaczyć olbrzymie wieże wiertnicze, wiertła zbiorniki, maszyny, rurociągi, aptekę Łukasiewicza, a nawet kultową stację benzynową CPN. Na terenie kopalni znajdują się wciąż czynne szyby naftowe z których wydobywa się olej skalny, jak dawniej zwano ropę.
A kiwak porusza się tak:
Niezwykly Swiat - Polska - Kiwak pompujacy ropę