nasze media Mały Gość 12/2024

dodane 02.05.2019 09:11

Dzień biało-czerwony

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych.

Dzień flagi oficjalnie ustanowiono został dopiero w 2004 roku i upamiętnia zawieszenie polskiej flagi na kolumnie Siegessäule w czasie bitwy o Berlin w 1945 roku. Historia jednak naszych barw narodowych jest dużo starsza.

Początkowo barwo narodową był karmazyn. Kolor ten wytwarzano barwnikiem z czerwca polskiego. Był on bardzo drogi więc na taką barwę mogli pozwolić sobie tylko najwyżsi w państwie dostojnicy i bogata szlachta. Pod Grunwaldem pojawia się w opisach chorągiew symbolizująca całe Królestwo Polskie. Jest to biały orzeł z koroną na czerwonym tle. W Rzeczpospolitej Obojga Narodów chorągiew wyglądała trochę inaczej niż dziś. Były to dwa pasy czerwone oddzielone białym na którym widniał herb.

Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe w 1 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Barwy te odpowiadały zgodnie z heraldyką herbowi - biały orzeł na czerwonej tarczy herbowej. Prawnie jednak dopiero w 1831 roku przyjęto biały i czerwony jako barwy Polski.

W XX wieku odcienie barw zmieniały się jeszcze w 1927 roku, 1955 i 1980 roku.

Dzisiejsza obowiązująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony. Dopuszcza się także wieszanie flagi w formie pionowej wstęgi: wówczas barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie lub przy drzewcu.

Jedną z odmian jest flaga z godłem na białym pasie. Pojawiła się w 1919 roku jako flaga poselstw dyplomatycznych i jako bandera handlowa. Przyczyna pojawienia się takiej flagi była bardzo prosta. W morskim kodzie sygnałowym istnieje flaga biało czerwona oznaczająca "Mam pilota na statku", więc aby je odróżnić wprowadzono banderę z godłem. Wolno jej używać tylko przedstawicielstwom dyplomatycznym, cywilnym lotniskom, samolotom podczas lotów za granicę, budynkom portów i polskim statkom morskim. Okręty Marynarki Wojennej mają banderę bardzo podobną tylko wyciętą w dwa zęby, zamiast prostokątnej.

Flaga podlega ochronie prawnej tak jak godło, sztandary i chorągwie. Nie wolno jej niszczyć i znieważać.

Szanuj Flagę Polski

1. Flaga musi być czysta i mieć czytelne barwy.

2. Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie. Nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.

3. Flagą nie można przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem.

4. Flaga stoi po lewej stronie pomnika dla patrzącego na pomnik.

5. Flaga stoi po lewej (dla publiczności w sali) stronie mównicy, albo po lewej (patrząc od wejścia) stronie biurka urzędnika.

6. Flaga nie jest obrusem ani opakowaniem prezentu.

7. Polska flaga ma proporcje 5:8. Może być mocowana na drzewcu lub na linie.

8. Nie wolno pisać na fladze. Kibice mają zwyczaj umieszczać nazwy miejscowości na barwach narodowych. Barwy narodowe nie mają określonych proporcji, ale szerokość pasa białego i pasa czerwonego musi być równa.

9. Biało-czerwona szeroka i długa wstęga, niesiona ponad głowami w czasie marszu, musi mieć biały pas po lewej stronie dla patrzącego na czoło pochodu.

10. Zniszczoną flagę należy w godny sposób niepublicznie spalić lub rozdzielić barwy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..