Zaprezentowali wystawcy z 54 krajów świata podczas Targów Bursztynu w Gdańsku
Z 54 krajów świata zjechało do Gdańska 470 wystawców, by pokazać swoje bursztynowe dzieła. To najważniejsza na świecie wystawa bursztynu w Europie Środkowo-Wschodniej.
Wystawcy przyjechali m.in z Rosji, Niemiec, Litwy, Ukrainy, Chin, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Szwecji, Włoch, Danii, Finlandii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Węgier, Czech, Estonii i Kanady.
Pierwsze targi odbyły się w 1994 r. Przyjechało 49 wystawców i pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, bo ruszyły wymiana handlowa między wytwórcami obrabiającymi bursztyn.
Z biegiem czasu w ramach targów zaczęły odbywać się konkursy, m.in Bursztynowa Kula za najlepsze wzornictwo czy Bursztynowe Rzemiosło dla złotników i jubilerów.
Podczas targów Amberif mają też miejsce okolicznościowe wydarzenia. W 1997 roku, kiedy Gdańsk obchodził 1000-lecie istnienia, władze miasta otrzymały Milenijne Bursztynowe Jajko Faberge z emaliowanym herbem Gdańska. W kolejnym roku ogłoszono światową sensację, że w przybrzeżnym lesie na Stogach w Gdańsku znaleziono zatopioną w bursztynie bałtyckim pradawną jaszczurkę. Eksponaty można podziwiać w gdańskim Muzeum Bursztynu.
Również słynna bursztynowa monstrancja Mariusza Drapikowskiego z Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku po raz pierwszy została zaprezentowana na Targach Amberif.
W tym roku uczestnicy mogli obejrzeć przedpremierowy 1. odcinek serialu o polskich bursztynnikach Złoto Bałtyku, który od 2 kwietnia będzie emitowany na kanale History.