nasze media Mały Gość 12/2024

PAP/Gabriela Szulik

dodane 18.02.2019 16:11

Bieliki czują wiosnę

Największe z ptaków szponiastych mieszkających w Polsce już szykują gniazda.

Jeśli nie dojdzie do załamania pogody, jeszcze w lutym część samic może złożyć pierwsze jaja, bo bieliki jako pierwsze w Polsce rozpoczynają toki i składają jaja. A to dlatego, że wysiadują jaja ponad dwa miesiące a pisklęta długo trzymają się blisko gniazda. Dopiero mniej więcej pod koniec sierpnia młode ptaki stają się samodzielne.

Gniazdo bielika jest bardzo duże. Może być wysokie nawet do 4 m a jego średnica to ok. 2,5 m. Dlatego ptaki na założenie gniazda wybierają potężne drzewa, najczęściej takie, które rosną ponad 100 lat.

Na początku XX wieku bielik był w Polsce niemal na wymarciu. Dzięki specjalnej ochronie tych ptaków, mamy ich w kraju około 1000-1500 par lęgowych. Więcej bielików jest tylko w Norwegii i w europejskiej części Rosji.

W woj. lubuskim na przykład swoje gniazda buduje około 100 par. To dwa razy więcej niż 40 lat temu. Najłatwiej można je zaobserwować w dolinach dużych rzek: Odry, Warty czy Noteci i w pobliżu stawów rybnych i jezior, gdzie polują na ptactwo wodne i ryby.

Bielik to największy w Polsce lęgowy ptak szponiasty. Samice ważą do 6 kg a rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do 2,5 m. Samce są nieco mniejsze. Dorosłe ptaki (powyżej 5. roku życia) są ciemnobrązowe, mają jasnopłowe szyje i głowy, śnieżnobiałe ogony i żółte dzioby. Mogą żyć nawet 40 lat. W pary łączą się na całe życie, jedynie po śmierci partnera szukają innego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..