Jak głosi tradycja niedługo po jej męczeńskiej śmierci wybuchła Etna. Lawa zatrzymała się tuż przed miastem, z którego pochodziła ta święta.
Nikomu nic się nie stało. Wtedy, a było to w III wieku, nawet poganie ocalenie Katanii przypisywali Agacie.
Agata jest jedną z najbardziej czczonych świętych. Za jej wstawiennictwem do Boga modli się zarówno Kościół katolicki, jak i prawosławny. W dniu jej wspomnienia, 5 lutego, w kościele błogosławimy chleb, sól i wodę. Mają one zapobiegać pożarom, piorunom i chronić zwierzęta przed chorobami.
Święta jest patronką Sycylii, miasta Katanii oraz ludwisarzy (ludzi zajmujących się m.in. produkcją dzwonów). Pomocy tej świętej mogą wzywać także mamy karmiące swoje dzieci oraz kobiety chorujące na raka piersi.
Święta Agata, mal. Bergognone Agata pochodziła z Katanii, sycylijskiego miasta ulokowanego u podnóża wulkanu Etna. Była bardzo piękna. Kiedy przyjęła chrzest postanowiła żyć w dziewictwie. To nie spodobało się namiestnikowi Sycylii, który chciał, by Agata została jego żoną.
Kwincjan aresztował Agatę, skazał ją na tortury, podczas których odcięto jej piersi. Co ciekawe, kiedy torturowano Agatę, Katanię nawiedziło trzęsienie ziemi, w którym zginęło wielu pogan.
Przerażony Kwincjan rozkazał, by zakończono tortury. W trzęsieniu ziemi widział karę Boską. Piękna kobieta poniosła jednak śmierć męczeńską. 5 lutego 251 r. rzucono ją na rozżarzone węgle.
Jej kult bardzo szybko szerzył się wśród chrześcijan. Dziś ciało tej świętej znaleźć można w katedrze w Katanii. Warto odwiedzić ten kościół, przebywając na wakacjach we włoskiej Sycylii.