nasze media Mały Gość 12/2024

PAP / Gabriela Szulik

dodane 05.07.2018 13:48

Rzek i strumieni dużo więcej

 

O 45 procent więcej niż dotychczas uważano zajmują rzeki i strumienie na powierzchni Ziemi. Takie badania opublikowali ostatnio amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Karoliny Północnej (UNC) w Chapel Hill i teksańskiego A&M University. Dzięki zdjęciom satelitarnym, pomiarom naziemnym i modelom statystycznym naukowcom udało się zmierzyć zarówno najmniejsze strumyki, jak i największe rzeki świata.

Z ich obliczeń wynika, że – z wyłączeniem lądu pokrytego lodowcem – łączna powierzchnia rzek i strumieni na całej kuli ziemskiej wynosi 773 tys. km kwadratowych. Naukowcy ustalili też, że na terenach, gdzie widoczna jest ingerencja człowieka, rzeki są bardziej od siebie oddalone i mają węższe koryta.

Ponieważ rzeki i strumienie emitują znaczące ilości dwutlenku węgla do atmosfery, dlatego badacze starają się jak najdokładniej oszacować, jak dużą część powierzchni Ziemi one zajmują.

Dodatkowo, dzięki ich badaniom, powstała globalna baza szerokości koryt rzecznych. Jest w niej prawie 60 mln pomiarów szerokości rzek z całego świata. Korzystać z niej będzie NASA podczas planowanej misji satelitarnej SWOT (Surface Water and Ocean Topography), która wystartuje w 2021 roku. Będzie to pierwsza misja satelitarna NASA, która dokładnie zmierzy rzeki i jeziora.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..