nasze media Mały Gość 12/2024

ESA/Gabriela Szulik

dodane 05.02.2017 21:09

Zimowa czapa na Marsie

Niesamowite zdjęcia czapy lodowej północnego bieguna Marsa pokazała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Zdjęcie wykonane przez sondę Mars Express w latach 2004-2010 obejmuje powierzchnię około miliona kilometrów kwadratowych.

Czapa lodowa pokrywająca Czerwoną Planetę poprzecinana jest głębokimi kanionami układającymi się w spiralę utworzoną przez silne wiatry. To typowy marsjański krajobraz. Składa się on z zamarzniętej wody i dwutlenku węgla. Podczas marsjańskiej zimy dwutlenek węgla pogrubia jeszcze lodową strukturę prawie o metr a latem dwutlenek węgla jest uwalniany do atmosfery.

Ciekawostką jest to, że lodową spiralę niemal na pół przecina kanion zwany Chasma Boreale (co widać na zdjęciu powyżej) długi na ponad 500 km i głęboki na około 2 km.

Badacze mówią, że kanion powstał ponieważ z powodu ciepła wulkanicznego gwałtownie zaczęły topnieć dolne warstwy lodu. Powstająca fala powodziowa wyrzeźbiła kanion. Inni twierdzą, że przyczyną powstania kanionu mogła być erozja, czyli rozpad lodu spowodowany potężnymi wiatrami polarnymi wiejącymi ponad lądolodem.

Nowe badania prowadzone przy użyciu radaru penetrującego SHARAD i kamery HiRISE na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter wykazały, że kanion pojawił się jeszcze zanim powstała czapa lodowa, która wyrosła po jego obu stronach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..