Matka Boża Łaskawa
O tym obrazie – jak znalazł się w Krzeszowie – też nie ma pewnych wiadomości. Legenda mówi, że podczas wypraw krzyżowych włoski rycerz przywiózł malowidło z Bizancjum (obecnie Stambuł w Turcji) do Rimini we Włoszech a stamtąd aniołowie przenieśli obraz do Krzeszowa. Zaniepokojony książę świdnicki zawiadomił o wszystkim papieża Jana XXII, który miał odpowiedzieć, że Matka Boża osobiście powiedziała mu, że chce być czczona w Krzeszowie. Bliższa prawdy jest wersja, że obraz przywieźli z Rzymu cystersi, którzy w Krzeszowie mieli swoje opactwo.
Cystersów już w Krzeszowie nie ma, ale Matka Boża Łaskawa czczona jest w sanktuarium do dziś. Od setek lat wyprasza liczne łaski mieszkańcom Sudetów i przybywającym pielgrzymom. Jej obraz wiele razy cudownie ocalał z różnych niebezpieczeństw, wojny husyckiej, potopu szwedzkiego czy II wojny światowej.
Łaskawą Panią Sudetów koronował podczas mszy w Legnicy Ojciec Święty Jan Paweł II w czerwcu 1997 r. a rok później ogłosił, że kościół w Krzeszowie jest bazyliką mniejszą.