nasze media Mały Gość 12/2024

Gabriela Szulik

dodane 01.12.2015 06:23

Chodzimy na Roraty :)

Trudno wyobrazić sobie Adwent w Polsce bez Mszy św. roratnich. Codziennie gromadzą one tysiące dzieci i dorosłych w kościołach parafialnych.

Nazwa „Roraty” pochodzi od pierwszych słów pieśni „Rorate coeli desuper...” (Niebiosa rosę spuście nam z góry) śpiewanej w Adwencie podczas porannych Mszy św. Najstarsze ślady Rorat sięgają w Polsce XIII w. Tradycja mszy roratnich została prawdopodobnie przyniesiona do Polski z Węgier przez św. Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego. Na Wawelu w Krakowie gromadziły się tłumy na czele z królem. Wszyscy, począwszy od władcy poprzez duchowieństwo, senatorów, szlachtę, rycerzy, mieszczan i chłopów, kolejno zapalali jedną świecę siedmioramiennego świecznika i wypowiadali słowa: „Jestem gotów na sąd Boży”. W XIV wieku Roraty odprawiano już w całej Polsce. Przed Soborem Watykańskim II, czyli do lat 60-tych XX wieku, Roraty odprawiano w Polsce w kolejne niedziele Adwentu dla kobiet, panien, mężczyzn i kawalerów. Była to okazja, by wysłuchać specjalnej nauki i przystąpić do spowiedzi. Od Soboru Roraty mogą być odprawiane tylko w dni powszednie, od poniedziałku do soboty. Tylko podczas mszy roratnich śpiewany jest hymn „Chwała na wysokości Bogu”.

Zwyczaje adwentowe są Polsce pielęgnowane. Chyba nie ma drugiego kraju na świecie, gdzie tyle dzieci i dorosłych przychodziłoby codziennie na Roraty. Wiele osób przychodzi z lampionami. Zwykle odprawiane są one wcześnie rano, kiedy jeszcze jest ciemno – i tak powinno być. Podczas Mszy św. zapalana jest dodatkowa świeca, ozdobiona białą albo niebieską wstążką. To symbol Maryi czekającej na przyjście światłości świata - Jezusa Chrystusa.

W tym roku ok. 3,5 tysiąca parafii w Polsce korzysta z materiałów przygotowanych przez redakcję "Małego Gościa Niedzielnego" pod tytułem: „Drzewo życia. Chrzest źródłem miłosierdzia”. Sięgając do początków chrześcijaństwa w Polsce, do wielkich polskich świętych (m.in. św. Jacka, św. Wojciecha, św. Jadwigi królowej) uczestnicy rorat będą mieli okazji przekonać się, że od kiedy Bóg jest obecny w naszym narodzie, od kiedy nasi władcy zawierzyli Polskę Panu Bogu, nasz kraj jest ważnym punktem na mapie Europy a nawet świata. W drugiej części, uczestnicy rorat poznają św. Faustynę i orędzie wielkiego miłosierdzia Bożego, przekazane przez nią całemu światu. A w ostatnim tygodniu Adwentu dowiedzą się, jak poprzez konkretne uczynki rozpalać i wciąż podtrzymywana w codziennym życiu iskrę Bożego miłosierdzia .

Motywem graficznym jest drzewo, z którego przez 1050 lat wyrośli wielcy polscy święci – od św. Wojciecha do św. Jana Pawła II.”

Specjalny serwis roratni znajdziecie TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..