nasze media Mały Gość 12/2024

PAP

dodane 14.04.2015 09:35

Łosoś wraca do rzeki

Po dwóch latach przerwy Drawieński Park Narodowy (DPN) wraca do zarybień łososiem atlantyckim.

Realizowany do 1995 r. program przywracania tego gatunku był wstrzymany ze względu na brak materiału zarybieniowego u hodowców.

Zarybienia zostaną przeprowadzone na początku przyszłego tygodnia. Wylęg łososia w liczbie 15-17 tys. sztuk zostanie wpuszczony do rzeki Płocicznej, jednego z większych dopływów Drawy.

Materiał zarybieniowy pochodzi z Wylęgarni Ryb Dąbie w Pomorskiem. Na teren Parku maleńkie łososie (o wadze poniżej 0,4 g) zostaną przywiezione w plastikowych workach wypełnionych specjalnie natlenioną wodą.

Drawa była ostatnią z polskich rzek, w której zachowała się populacja łososia atlantyckiego. Niestety, w latach 80. minionego wieku podzieliła ona los innych rzek w naszym kraju, w których łososie wyginęły. Kres istnienia populacji łososia drawskiego położyło odmulanie w latach 1982 i 1983 zbiornika zaporowego przy Elektrowni Wodnej Kamienna niedaleko Głuska (Lubuskie). Znajdujące się poniżej tarliska zasypane zostały mułem i piaskiem, a to zanieczyszczenie występowało jeszcze jesienią 1985 r.

Pierwsze zarybienia miały miejsce w 1995 r. Były to smolty wyhodowane z tarlaków pochodzących z łotewskiej rzeki Daugava (Dźwina Zachodnia), uznanych za najbliższe genetycznie populacji łososia z Drawy, bo pochodzących ze zlewni Bałtyku. W 1997 r. w Drawie zaczęły pojawiać się pierwsze gniazda łososi.

Łosoś atlantycki (Salmo salar L.) jest rybą wędrowną, dwuśrodowiskową. Młode osobniki po spędzeniu w rzece od roku do trzech lat spływają do morza, gdzie spędzają od roku do czterech lat. Po tym okresie wracają do rzek na tarło. Wylęg następuje od lutego do kwietnia, zależnie od temperatury wody. Kiedy ryby dorastają następuje etap ich spływania do morza. Łososie spędzają w morzu tzw. okres życia troficznego, by po kilku latach podjąć wędrówkę tarłową do rzek, w których przyszły na świat.

W przypadku ryb łososiowatych, które do rozmnażania potrzebują czystych rzek o charakterze górskim, działalność człowieka często ma negatywny wpływ na ich tarliska. Dzieje się tak nie tylko za sprawą zanieczyszczenia wód, ale również utrudnień w migracji ryb spowodowanych brakiem lub źle działającymi przepławkami oraz kłusownictwem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..