Kaczka krzyżówka króluje w zestawieniu ptaków najczęściej spotykanych zimą w parkach i ogrodach. Drugie miejsce odzyskał gawron, który wyprzedził w tym roku wróbla.
Uczestnicy Zimowego Ptakoliczenia 2015 zaobserwowali i naliczyli niemal 30 tys. krzyżówek - podaje Katarzyna Groblewska, rzecznik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP). Krzyżówka jest największą i najliczniej występującą polską kaczką, przodkiem kaczki domowej. Naturalnie występuje w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach, została też sztucznie sprowadzona do Australii i Nowej Zelandii. Szacuje się, że w Polsce gniazduje jej 260 tys. par.
We wcześniejszych latach (przed rokiem 2010) pierwsze miejsce kilka razy zajmował wróbel, a także kwiczoł i gawron.
W tegorocznej, 11. edycji Zimowego Ptakoliczenia wolontariusze OTOP zorganizowali aż 155 spacerów w całej Polsce, w których uczestniczyli pasjonaci ornitologii, uczniowie i harcerze. W spacerach wzięło udział 3,2 tys. obserwatorów. Policzono łącznie 172925 ptaków z ponad 90 gatunków.
Oprócz krzyżówki, do najliczniej obserwowanych gatunków w tegorocznym Zimowym Ptakoliczeniu należą gawron (niemal 22,5 tys. obserwacji) oraz wróbel i bogatka (po ok. 14,5 tys.).
Bardzo popularne są też kawki (ponad 11 tys.), gołębie (niemal 11 tys.) i mazurki (ponad 9 tys. obserwacji), a także śmieszki (niemal 7 tys.), dzwońce i kwiczoły (oba miały prawie po 6 tys. odnotowań).
W pierwszej dwudziestce znalazły się też modraszki, sroki, czyże, sierpówki, kosy, mewy siwe, trznadle, wrony, jemiołuszki i sójki.