nasze media Mały Gość 12/2024

Adam Śliwa

dodane 09.10.2014 11:10

Poczta świętuje

9 października 1874 roku powstał Światowy Związek Pocztowy czyli l’Union générale des postes.

Dzień ten ONZ uznało międzynarodowym dniem poczty, ale nasza Poczta Polska swoje urodziny ma dopiero 18 października. Tego dnia w 1558 roku król Zygmunt August powołał Pocztę Królewską, która za pomocą rozstawionych na trasie koni łączyła Kraków z Wenecją. 11 lipca 1562 król zawarł układ z Krzysztofem Taxisem, dyrektorem poczty cesarskiej w Wiedniu tworząc jednolitą dla terenu całej Polski "Pocztę Polską, czyli Królewską". Połączenie pocztowe nie działało tak jak dziś, a listu nie można było przesłać wszędzie. Kurierzy podróżowali na dwóch trasach. Kraków, Wiedeń, Wenecja oraz Kraków, Warszawa, Wilno. Na pierwszej trasie list docierał po 10 dniach, a na drugiej z Krakowa do Wilna w 7 dni. Jak widać początkowo poczta funkcjonowała jako łącznik z zagranicą. Dopiero w XVII wieku zaczęły powstawać poczty w poszczególnych województwach. Powszechną praktyką w tym czasie było przeglądanie korespondencji i wykorzystywanie jej w polityce. Od XVIII wieku po reorganizacji poczty i utworzeniu jednolitej instytucji dla całego kraju pocztylioni otrzymali swoje mundury, a w drogę nie wolno im było wyruszyć bez trąbki. Za jej pomocą informowali, że nadjeżdżają. Stąd do dziś w herbie poczty widnieje trąbka. Pod koniec niepodległości na terenie Rzeczpospolitej było ok. 200 stacji pocztowych, a dla bezpieczeństwa przesyłek wprowadzono stemple pocztowe. Dzięki reformom króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, poczta w Polsce była najlepiej zorganizowaną instytucją tego typu na świecie. Pod zaborami poczta znalazła się w zarządzie państw zaborczych z krótkim epizodem Księstwa Warszawskiego. Poczta trudniła się także przewozem ludzi dyliżansami. W czasie I wojny światowej poza zwykłymi pocztami działały także wojskowe poczty polowe.

Po odzyskaniu niepodległości, w 1919 roku powstało Ministerstwo Poczt i Telegrafów mające za zadanie scalenie poczt na terenie kraju i rozwój łączności telefonicznej i telegraficznej. Momentem przełomowym dla Poczty Polskiej było utworzenie w 1928 roku państwowego przedsiębiorstwa „Polska Poczta, Telegraf i Telefon” (PPTiT). II wojna światowa zniszczyła zmiany wprowadzane w Poczcie i sieci łączności. Ważnym i jednocześnie tragicznym punktem była obrona Poczty w Gdańsku przez polskich pocztowców. Po całym dniu walk Niemcy większość obrońców zamordowali. Pod okupacją na terenie Polski działała poczta niemiecka, ale także tajna poczta polska. W czasie Powstania Warszawskiego piękną kartę zapisali młodzi harcerze doręczając pod ogniem przesyłki w ramach harcerskiej poczty polowej.

Po wojnie przystąpiono do szybkiej odbudowy sieci pocztowej. Brakowało wszystkiego, stempli, plombownic, a nawet znaczków, ale był ogromny entuzjazm. Kolejne zmiany w funkcjonowaniu Poczty wiązały się z reformami w kraju takimi jak chociażby zlikwidowanie powiatów i zwiększenie liczby województw z 17 do 49. Po ponownym odzyskaniu niepodległości rozdzielono sprawy telekomunikacyjne od pocztowych. Dziś Poczta Polska jest spółką skarbu państwa. Poza tradycyjnymi usługami listowymi i paczkowymi trwa wprowadzanie usług cyfrowych.

Jak powstała poczta na świecie? Oto super odpowiedź:

Byli Sobie Podroznicy - Jak powstala poczta
FranciszekF1

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..