24 maja, Skulsk
W Skulsku, na pograniczu województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego w kościele parafialnym znajduje się łaskami słynąca figura Matki Bożej Bolesnej. Wieś istniała już w czasach Mieszka I. W dokumencie jako posiadłość należąca do sióstr norbertanek wymieniana jest po raz pierwszy pod koniec XIII wieku.
Początki parafii skulskiej sięgają jednak wieku XI a jej fundatorem był pierwszy król Polski, Bolesław Chrobry. Legenda podaje, że kiedy polował w pobliżu skulskich jezior, psy przedostały się na wyspę i zaczęły głośno skomleć. Okazało się, że nie wytropiły zwierzyny, ale pod jednym z drzew ujrzały jasną postać Matki Bożej. Rycerze zawiadomili króla, a ten oddał siebie i dwór opiece Maryi. W miejscu objawienia kazał zbudować kaplicę. To legendarne zdarzenie uwieczniono na herbie Skulska.
Maryja była tu zawsze wsparciem. Do Matki Bolesnej w Skulsku przychodzili i królowie, i prości ludzi. Modlił się tu Bolesław Wstydliwy i Władysław Warneńczyk przed bitwą z Turkami pod Warną. Podczas II wojny światowej gdy kościół zamieniono na magazyn a figurę przeznaczono na opał, jeden z mieszkańców przechował rzeźbę w swoim domu. Rzeźba ocalała też w 1960 roku, gdy w kościele wybuchł pożar.
Papież Jan Paweł II koronował Matkę Bożą ze Skulska 3 czerwca 1997 r. w Gnieźnie.