8 maja, Góra Igliczna
W Sudetach, w Masywie Śnieżnika, pod samym szczytem Góry Iglicznej, na wysokości prawie dziewięciuset metrów króluje Matka Boża czczona jako Przyczyna Naszej Radości „Maria Śnieżna”.
Dzieje tej cudownej figury sięgają czasu, kiedy Dolny Śląsk należał do Austrii, a mieszkańcy pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej w Mariazell. Toteż w Austrii wykonano 39 cm płaskorzeźbę Maryi, która jest kopią cudownej figury z Mariazell. Początkowo umieszczono ją na stoku Góry Iglicznej, pod rozłożystym bukiem, by przypominała austriackie sanktuarium. Ale potężna wichura przewróciła stary buk. Ocalałą figurę przeniesiono w inne miejsce a w 1776 roku wybudowano drewnianą kaplicę. Rok później zanotowano pierwsze uzdrowienie. Na Górę Igliczną zaczęli przybywać pielgrzymi. Drewniana kaplica wkrótce okazała się zbyt mała.
W na Górze Iglicznej przynajmniej trzy razy był Jan Paweł II. Jako ks. Karol Wojtyła z grupą przyjaciół-studentów. Jako biskup w 1961 r. z okazji Dni Maryjnych obchodzonych we Wrocławiu. Jako kardynał w 1968 r. podczas pielgrzymki po sanktuariach Ziemi Kłodzkiej.
Jako papież podczas drugiej pielgrzymki 21 czerwca 1983 r. koronował figurę Marii Śnieżnej i nadał jej tytuł: „Przyczyna Naszej Radości”. To jedyna w diecezji świdnickiej koronowaną figurą osobiście przez Jana Pawła II.