24 lutego zostaną przyznane jedna z najsłynniejszych nagród filmowych - Oskary.
Nagrodę Akademii Filmowej, bo tak brzmi pełna nazwa popularnych Oskarów, ufundowano w 1927 roku. Przyznaje ją Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej. Przyznaje się ją wcześniej nominowanym filmom, które premierę miały w roku poprzedzającym wręczenie nagród, czyli Oskary w tym roku otrzymają filmy z 2012 roku. Poza jedną, wszystkie kategorie dotyczą filmów anglojęzycznych. Z tego powodu większość nagrodzonych to filmy amerykańskie. Mimo to Oskary są uznawane za najbardziej prestiżową nagrodę filmową.
Pierwsze gale nie budziły większego zainteresowania. Dopiero radio, prasa, a w szczególności telewizja przyczyniły się do ich rozpowszechnienia. Od incydentu w 1940 roku, nazwiska zwycięzców są przechowywane w zapieczętowanych kopertach. A incydent ten polegał na tym że gazeta Los Angeles Times podała zwycięzców jeszcze zanim odbyła się gala.
Termin ceremonii przekładano trzy razy. W 1938 roku z powodu powodzi, w 1968 z powodu pogrzebu Martina Luthera Kinga i w 1981 z powodu zamachu na prezydenta Ronalda Reagana.
Statuetka, która od 1939 roku oficjalnie nazywa się Oscarem została zaprojektowana w 1928 roku. Przedstawia rycerza opartego na mieczu, stojącego na rolce filmu. Każda część rolki symbolizuje reżyserów, aktorów, scenarzystów, techników i producentów. Z nazwą Oscar związana jest pewna legenda. Podobno Margaret Herrick, bibliotekarka Akademii, gdy zobaczyła po raz pierwszy statuetkę miała powiedzieć, że przypomina ona jej wujka Oscara Pierce'a. Obecnie Oscary przyznawane są w 24 kategoriach, a za najważniejsze są uznawane za najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepsza rola męska i najlepsza rola kobieca. Rekordzistami są trzy filmy, które zdobyły po 11 statuetek. Są to Ben Hur z 1959 roku, Titanic z 1997 roku i Władca Pierścieni: Powrót Króla z 2003 roku. Najwięcej nagród w historii zdobył Walt Disney, laureat 26 Oscarów.
W 1938 roku Walt Disney otrzymał także nietypową nagrodę. Za film Królewna Śnieżka wręczono jednego normalnego Oscara i siedem miniaturowych.
Polacy, którzy zdobyli Oscary to:
Leopold Stokowski – za rok 1941 – najlepsza muzyka w filmie "Fantazja"
Bronisław Kaper – za rok 1953 – najlepsza muzyka w filmie "Lili"
Zbigniew Rybczyński – za rok 1982 – najlepszy krótkometrażowy film animowany, animacja "Tango"
Ewa Braun i Allan Starski – za rok 1993 – najlepsza scenografia w filmie "Lista Schindlera"
Janusz Kamiński – za rok 1993 – najlepsze zdjęcia w filmie "Lista Schindlera"
Janusz Kamiński – za rok 1998 – najlepsze zdjęcia w filmie "Szeregowiec Ryan"
Andrzej Wajda – za rok 2000 otrzymał Oscara honorowego za całokształt twórczości
Roman Polański – za rok 2002 – najlepszy reżyser za film o Władysławie Szpilmanie "Pianista"
Jan A. P. Kaczmarek – za rok 2005 – najlepsza muzyka w filmie Marzyciel