nasze media Mały Gość 12/2024

PAP

dodane 09.01.2013 07:38

Inteligentne samochody i inne gadżety

Wielkie i ultracienkie telewizory z ekranami OLED, połączone z internetem, sterowane gestami, najnowsze smartfony, tablety, inteligentne samochody - to tylko niektóre przeboje otwartego we wtorek w Las Vegas dorocznego salonu elektroniki CES International.

W tych targach, które AP nazywa "gigantycznym pokazem gadżetów", uczestniczy ponad 160 tys. ludzi z branży; blisko trzy tysiące firm ma swe stanowiska na powierzchni wystawowej liczącej około 170 tys. metrów kwadratowych.

Największy gracz na tym rynku, firma Apple, tradycyjnie nie bierze udziału w tej imprezie, a Microsoft w tym roku po raz pierwszy nie zajmuje najważniejszego miejsca na podium i to nie jego przedstawiciel wygłosił przemówienia otwierające targi. Miejsce tego giganta zajęła firma Qualcomm Inc. produkująca chipy do urządzeń mobilnych - tabletów i smartfonów.

Oszczędne procesory do notebooków z dotykowymi ekranami i do smartfonów zapowiada Intel, który dotychczas był słabo reprezentowany w urządzeniach mobilnych. Pod koniec roku na rynek mają trafić pierwsze tablety z nowym, czterordzeniowym procesorem Intela "Bay Trail" i systemem operacyjnym Android.

Firma Gartner, zajmująca się baaniami rynku, przewiduje, że w tym roku po raz pierwszy sprzedanych będzie więcej tabletów niż notebooków.

International CES potrwa od wtorku do piątku. W targach uczestniczą też firmy motoryzacyjne, a na specjalnie wydzielonej powierzchni wystawowej prezentowane są technologie z dziedziny ochrony zdrowia i środowiska, ale też i sprzętów domowych, a nawet mody.

Uwagę przyciągają wielkie, płaskie odbiorniki telewizyjne o przekątnej do 60 cali. Mogą one jednak nie podbić rynku, bowiem kosztować będą około 20 tys. dol. - pisze AP.

"Dla konsumentów ważniejsza jest dalsza ewolucja telewizorów 3D oraz połączonych z internetem" - powiedział ekspert firmy Accenture, Kumu Puri.

Południowokoreańscy producenci Samsung i LG prezentują m.in. telewizory z 55-calowymi ekranami OLED. Technologia OLED (organiczne diody elektroluminescencyjne) zapewnia oszczędność energii i wspaniały kontrast, a także umożliwia konstruowanie zakrzywionych ekranów, co telewidzom daje możliwość oglądania obrazu z tej samej odległości pod dowolnym kątem. LG zaczął już przyjmować zamówienia na takie telewizory, z terminem dostaw w lutym, a Samsung zamierza je wprowadzić na rynek w pierwszej połowie roku.

Japoński producent Panasonic postanowił wyprzedzić południowokoreańskich konkurentów, proponując 56-calowy telewizor OLED. Na razie jest to tylko prototyp, podobnie jak analogiczny telewizor firmy Sony. Szef Panasonica, Kazuhiro Tsuruga, zaprezentował też 20-calowy tablet przewidziany głównie dla pracowni architektonicznych i firm budowlanych, ale nadający się też doskonale do czytania elektronicznych gazet.

Samsung i LG demonstrują też w Las Vegas prototypy gigantycznych telewizorów, z ekranami o przekątnej do 110 cali.

Toyota prezentuje w Las Vegas prototyp samochodu ze skomputeryzowanym "systemem aktywnego bezpieczeństwa", obejmującym m.in. radar, kamery i czujniki. Teoretycznie taki samochód mógłby poruszać się po drogach w pełni samodzielnie. Toyota podkreśla jednak, że rolą systemu aktywnego bezpieczeństwa ma być wspieranie, a nie zastępowanie kierowcy. Komputer ma się zachowywać jak uważny "towarzysz podróży", który uzupełnia człowieka za kierownicą.

 

« 1 »