W Gdańsku otwarto odnowioną starą kuźnię.
W gdańskiej dzielnicy Orunia otwarto w sobotę odrestaurowany XIX-wieczny dom podcieniowy, w którym niegdyś mieściła się kuźnia. Miejscowa fundacja poprowadzi w nim lokalne muzeum i miejsce spotkań dla mieszkańców.
Na otwarciu wyremontowanej dawnej kuźni zjawiło się około 200 gości, głównie mieszkańców osiedla. W odrestaurowanym wnętrzu mogli oni obejrzeć wystawę współczesnych wyrobów kowalskich oraz zdjęć przedstawiających dzielnicę: historycznych – podarowanych przez mieszkańców oraz współczesnych, wykonanych przez orunian w ramach warsztatów fotograficznych.
Jak poinformowała PAP Agnieszka Leśniewska z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, która jest gospodarzem obiektu, w przyszłości kuźnia ma być połączeniem niewielkiego muzeum i ośrodka kultury. „Chcemy, aby służyła ona potrzebom mieszkańców, aby można było tu przyjść, wypić herbatę, poczytać czy to gazetę czy materiały dotyczące historii Oruni, wziąć udział w ciekawym spotkaniu, wystawie czy pokazie – np. sztuki kowalskiej” – powiedziała PAP Leśniewska.
Dodała, że Fundacja ma też nadzieję zgromadzić w kuźni pamiątki związane z historią dzielnicy. „Mamy już trochę pamiątek i starych zdjęć przekazanych przez gospodarzy miejscowego kościoła i byłych mieszkańców kuźni. Czekamy na kolejne dary” – zaznaczyła.
Uroczystego otwarcia kuźni dokonał w sobotę wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki oraz przedstawiciele rodziny, która zamieszkiwała dom przed jego restauracją i przejęciem przez fundację.
W ramach festynu towarzyszącego otwarciu można było obejrzeć pokazy kowalstwa artystycznego czy przejechać się bryczką po zabytkowych zakątkach Oruni. Na miejscu był też kramik z historycznymi pamiątkami i bezpłatnymi przekąskami
Dokładna data budowy kuźni przy ul. Gościnnej 10 na gdańskiej Oruni jest nieznana. „Część historyków mówi, że zbudowano ją ok. 1800 roku, inni mówią o roku 1880, są jednak i tacy, którzy twierdzą, że kuźnia działała w tym miejscu jeszcze w średniowieczu" - powiedziała PAP Leśniewska.
Kuźnia przy ul. Gościnnej to niewielki dom podcieniowy (domy podcieniowe, to typ wiejskich budynków mieszkalnych, z charakterystycznym podcieniem wysuniętym przed zasadniczą część budynku), w którym znajdowało się także mieszkanie dla kowala. Dom wpisano do rejestru zabytków w 1983 roku. Do roku 2009 r. użytkowany był jako budynek mieszkalny. Później miasto przekazało obiekt w użytkowanie Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, która – m.in. dzięki 600 tysiącom dotacji z samorządu, odremontowała go.
W ramach prac odrestaurowano wnętrza eksponując elementy konstrukcji domu - ryglowej z wypełnieniem ceglanym i wyposażenia, w tym m.in. pomieszczenie piwniczne, piec i palenisko kowalskie. Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej będzie gospodarzem obiektu do 2022 r.