5 i 6 czerwca Wenus można obserwować na tle tarczy słonecznej. Następny raz tak niezwykłe zjawisko ludzie zobaczą dopiero w 2117 roku
Tranzyt planetarny czyli przejście planety przez tarczę Słońca jest dla nas widoczny tylko w przypadku dwóch planet naszego Układu Słonecznego, a więc Wenus i Merkurego, ponieważ tylko te dwie planety są bliżej Słońca niż Ziemia. Tranzyt oznacza, że planetę jest dokładnie między Słońcem a Ziemią, dlatego widać jej przejście na tle słonecznej tarczy. Jesteśmy świadkami bardzo rzadkiego zjawiska. Nie nastąpiło ono nigdy w XX wieku, a następne wydarzy się dopiero 11 grudnia 2117 r.
Zjawisko tranzytu Wenus jest podobne do zaćmienia Słońca, z tym że ze względu na dużo większą odległość od Ziemi Wenus od Księżyca zasłonięta jest tylko bardzo niewielka część tarczy słonecznej.
Tranzyt Wenus odbywa się w regularnych cyklach czasowych liczących 243 lata z następującą regularnością: co 8, 105,5, 8 i 120,5 lat. Ostatni tranzyt miał miejsce w czerwcu 2004, następny wydarzy się dopiero w XXII wieku.