nasze media Mały Gość 12/2024

Krzysztof Kwaśniewicz

|

MGN 01/2003

dodane 05.04.2012 09:10

Tam gdzie mysz nie wystarczy

Na początku można było tylko komputerowi napisać, czego od niego się chce. Nie było mocnych. Trzeba było stukać. Im szybciej, tym lepiej. Gorzej, gdy trzeba było coś pokazać. Na klawiaturze służą do tego kursory, czyli strzałki. Było to jednak niewygodne. Tak pojawiły się więc myszy.

Joysticki. Lataliście kiedyś samolotem? Na pewno. No to wiecie, że strzałkami się nie da. Trzeba mieć joystick. Drążek sterowniczy. Idealny do wszelkich symulatorów samolotów, łodzi podwodnych itp. A także do innych gier

Myszy. Każdy, kto spodziewa się gryzonia z ogonem, srodze się zawiedzie. Już nawet ogonów nie ma! Komputerowa mysz służy do pokazywania. Najnowsze modele są bezprzewodowe i bezkulkowe. Kulkę zastąpił element śledzący ruch podłoża.

Trackbale. Pewnego dnia ktoś położył klasyczną, kulkową mysz do góry nogami i zobaczył, że tak też działa. I doszedł do wniosku, że tak jest wygodniej, bo zamiast ruszać nią po stole – ma ją stale pod ręką. W ten sposób trackbale zadomowiły się wśród użytkowników PC-tów.

Kierownica. Dla zapalonych kierowców. I tylko dla nich. Widziano także pilotów za kierownicą, bardzo śmieszny widok. Służy do kierowania samochodem w symulatorze komputerowym. Dopiero za jej pomocą wrażenie jazdy staje się pełne. Tym bardziej że współczesne kierownice stawiają opór na zakrętach, wibrują – kiedy auto zjedzie z asfaltu, a czasami nawet wyrywają się z rąk.

Klawiatura. Typowa miała kiedyś 102 przyciski. Teraz ma dużo więcej. A do tego podkładki pod nadgarstki, wbudowane głośniki i wiele innych udogodnień. A w dodatku może mieć najdziwniejsze kształty. Wymyślono nawet klawiaturę, którą można zwinąć w rolkę. A potem wsadzić do pralki i wyprać.

Wingman. To oczko wyżej niż drążek . Poręczny zestaw przycisków umieszczonych na dopasowanej do dłoni podkładce. A wszystko po to, by jak najmniej czasu tracić na czynność naciskania guzika. Sami wiecie, że czasami liczą się ułamki sekund.

To oczywiście nie są wszystkie urządzenia, które można podłączyć do komputera. Jeszcze są okulary, rekawice, bieżnie, wszystko, co przenosi nas coraz lepiej w rzeczywistość wirtualną. Czekać trzeba tylko na czas, kiedy zamiast tych dodatków będziemy sobie montować gniazdka. Do bezpośredniej łączności z komputerem.
 

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..